Altın yatırımcısı Fed toplantısını beklemeye başlarken altın düşüş yaşadı

 Altın yatırımcısı Fed toplantısını beklemeye başlarken altın düşüş yaşadı

Bugün Asya’da altın düşüş yaşadı. Yatırımcılar ABD Fed’in bir sonraki politika kararını beklemeye başlayarak temkinli davranırken ABD Hazine getirilerinde artış da altının yükselmesini engelledi.

Altın vadeli işlemleri %0,18 düşüşle 1.839,85 dolara gerilese de 22 Kasım 2021’den beri gördüğü en yüksek seviyeye yakın seyretti. Güvenli liman varlığı, dolardaki zayıflık ve ABD-Rusya arasında Ukrayna konusunda artan gerilimlerin desteğiyle Çarşamba günü üç ayın en iyi seansını geçirdi.

10 yıllık Hazine getirisi Perşembe günü yükselerek altına baskı yaptı.

Fed’in, yükselmeye devam eden enflasyonu durdurmak için para politikasını geçen ay beklenenden daha hızlı bir tempoda sıkılaştırması bekleniyor. Reuters anketine katılan ekonomistlere göre şimdi bu enflasyon, 2022 yılında ABD ekonomisine yönelik en büyük tehdit.

Yatırımcılar Fed’in, 26 Ocak’ta sonuçlanacak bir sonraki politika kararını bekliyor. Endonezya, Malezya, Norveç, Türkiye ve Ukrayna merkez bankalarının politika kararlarını da bugün gün içerisinde alacağız.

Diğer emtialardan ham petrolün fiyatlarının artış trendinde olması enflasyon endişelerini artırdı.

İngiltere’de Çarşamba günü paylaşılan enflasyon verileri, TÜFE’nin Aralık ayında yıllık %5,4 ve aylık %0,5 büyüdüğünü gösterdi. ÜFE ise yıllık %13,5 artış yaşasa da aylık olarak %0,2 küçüldü.

Beklenenden yüksek gelen rakamlar, İngiltere Merkez Bankası üzerinde faizleri artırma baskısına yol açabilir.

Diğer yandan Çin Halk Bankası, ABD’nin merkez bankasından farklı bir yola girecek gibi görünüyor. Banka, bugün bir yıllık kredi ana faizini %3,8’den %3,7’ye ve beş yıllık kredi ana faizini %4,65’ten %4,6’ya indirdi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,1 ve paladyum %0,4 düşerken platin %0,1 yükseldi.

Kaynak: INVESTING

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap