Altında Ayar Farklılıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Altında Ayar Farklılıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul kuyumcuları olarak müşterilerimizi sıkça sorulan altında meydana gelen ayar farklılıkları konusunda bilgilendirmek istedik. Öncellikle altın herhangi bir bozulma olmaması, ağırlığından bir şey kaybetmemesi ve az bulunur olmasından dolayı her dönem popülerliğini sürdürmüştür. Günümüzde altın, para yerine kullanıldığı gibi mücevher yapımında da kullanılmaktadır. Bilinen en eski kıymetli madenlerden olan altının uluslararası piyasada saflığını anlatmak için karat kelimesi kullanılır. Ülkemizde ise altının saflığını ifade etmek için ayar kelimesi kullanılır. Saf altın yani farklı bir metalle karışmayan altın 24 ayardır. Ayrıca altının içindeki has altının binde ile ifade edilmesine milyem denir. 24 ayar altın 1000 milyeme tekabül eder.

Altında Ayar Farklılıkları Nedir?

Altının saf hali yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bakır, gümüş, nikel veya platinle karıştırılarak şekil verilir. Bu durum madene göre renginde farklılaşmalar meydana getirir. Örneğin; altın gümüşle karıştırılınca sarı rengi alırken bakırla karıştırılınca kırmızı rengi alır. Ayrıca altının içindeki farklı metalin oranı artıkça altın sertleşir. Altına ne kadar fazla metal karışırsa altınında buna bağlı olarak oranı düşer. Örneğin; bir takıda 24’de 18’i altın 24’de 6’sı gümüş veya bakır ise o takı 18 ayar altından yapılmış demektir ve bu da 750 milyeme tekabül eder. Bir altının ayarı düştükçe değeri de azalacaktır. Ayarı yüksek altınlar çeyrek altın, Cumhuriyet altını gibi daha çok yatırım amaçlı alınan altınlardır.

Altın ayar tablosu:

Ayar Saflık (Binde)
8 Ayar 333
14 Ayar 585
18 Ayar 750
22 Ayar 916

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Altınların Zekatı nasıl hesaplanır? – Kuyumcuların Dünyası
  Altınların Zekatı nasıl hesaplanır? – Kuyumcuların Dünyası
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  4 yıl önce

  […] 18 ayar için 0.750, 22 ayar bilezik için 0.916’dır. Farklı ayarlarda altınlarınız var ise ayar tablosundan bu ayarın saflığını öğrenip çarpa işleminizi ona göre […]

  Cevapla
  52