Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Büyük Yörük Türkmen Buluşmasına katıldı

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Büyük Yörük Türkmen Buluşmasına katıldı

Yörük Türkmen Masası’nın düzenlediği “Büyük Yörük Türkmen Buluşması’na konut sahipliği yapan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “Yörük çocuğu olarak doğup büyüdüğüm Antalya’da Torosların evladı diyerek beni bağrına basan Yörük kardeşlerime her hususta dayanak olmak boynumun borcudur” dedi.

Yörük Türkmen Masası, Konya’nın Akşehir ilçesinde “Büyük Yörük Türkmen Buluşması” düzenledi. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iştirakiyle Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in mesken sahipliğinde gerçekleşen buluşmada, Yörük Türkmen Masası’nın çalışmaları ve atacağı adımlar ele alındı. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu toplantının yapıldığı salona Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek ve Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ile birlikte girdi. Yörükler CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu ve Lider Muhittin Böcek’e büyük sevgi gösterisinde bulundu. Lider Böcek, vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi. 

SAYIN GENEL LİDERİN CET TOPRAĞINDAYIZ 

 “Büyük Yörük Türkmen Buluşması’na konut sahipliği yapan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek toplantının açılış konuşmasına “Sayın Genel Liderim sizin memleketinizde, dedeniz Sayın Seyit Mahmut Hayrani’nin yurdunda, cet topraklarınızda bir ortada olmaktan ayrıyeten memnunluk duyduğumu tabir etmek istiyorum” diyerek başladı. 

Başkan Böcek, bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş olan Yörüklerin; kısa vakitte bu coğrafyaya inançlarıyla, kültürleriyle, ellerindeki ömür ustalıklarıyla çok pahalı bir miras bıraktığını söyledi. 

Yörüklüğün bir ırk, mezhep değil, bir kültür olduğunu vurgulayan Lider Böcek şunları lisana getirdi: “Yörüklük tabiatla barışık, tüm canlılara hürmet duyan bir ömür biçimidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ruhunda yatan közdür. Bu kültür, arşivlenerek değil, korunarak yaşatılmalı, dünü bugüne, bugünü yarına bağlayarak masalıyla, türküsüyle, isyanıyla ve öfkesiyle geleceğe aktarılmalıdır Bu kültürü yaşatmak için anlamak, anlamak için bilmek zorundayız. Edirne’den Ardahan’a, Akşehir’den Antalya’ya ülkenin dört bir yanına tespih taneleri üzere dağılan, bu hoş toprakları ‘yurt’ yapan, ‘vatan’ kılan Yörüklerin tarihleri, kültürleri ve üretim biçimlerine daha yakından bakmak, bıraktıkları mirası geleceğe taşımak için yola çıktık.”

BEN DE BİR YÖRÜK ÇOCUĞUYUM

Kendisinin de bir Yörük çocuğu olduğunun altını çizen Lider Muhittin Böcek, “Yörük çocuğu olarak doğup büyüdüğüm Antalya’da Yörük kültürünü şahsen yaşamış, yaylalara göç etmiş, keçi otlatmış, kıl çadırlarda da yaşamış şanslı insanlardan biriyim. “Torosların evladı” diyerek beni bağrına basan Yörük kardeşlerime her hususta dayanak olmak boynumun borcudur” dedi.

Başkan Böcek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘gidin Toros dağlarına bakın, şayet orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok güzel biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demişti.  Ne memnun bize Toroslar’da tüten bu dumanı, Antalya’dan tüm dünyaya yaymak için geçen yıl “Uluslararası Yörük Türkmen Festivali”nin birincisini büyük bir iştirakle ve coşkuyla gerçekleştirdik. Bugün de Yörük ateşini Sayın Genel Liderimizin önderliğinde Akşehir’den yaymaya devam ediyoruz.”

14 MAYIS’TA SİZİ CUMHURBAŞKANI GÖRECEĞİZ

Başkan Muhittin Böcek konuşmasını “Büyük Yörük Türkmen Buluşmasına iştirakleri ile bizi onurlandıran, 14 Mayısta Allah’ın müsaadesiyle cumhurbaşkanımız olarak göreceğimiz Sayın Genel Liderim Kemal Kılıçdaroğlu’na ve aktifliğe katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” kelamlarıyla tamamladı.

BU KADİM KÜLTÜRÜ YAŞATACAĞIZ
Ardından CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmada “Yörük Türkmenlerin kadim kültürünü yaşatacağız. Bu kadim kültür Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen ve Balkanlar’a uzanan bir kültürdür. Sıradan bir kültür değildir. Bu kültürü yaşatmak her insanın temel görevidir” diye konuştu. 

SORUNLARIMNIZI BİLİYORUM

Yörük Türkmenlerin sıkıntılarını bildiğini tabir eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Göçerlerin hiçbir toplumsal güvenlik hakkı yok. Emeklilik hakkı kazanması lazım. Unutmayın bu kardeşiniz tamamını yapacak. Kırsalda, yaylada çalışan bayanların ve gençlerin toplumsal güvenlik primini devlet ödeyecek. Yörük Türkmen tıpkı vakitte üretici demek. Ürettiğinin hakkını teslim etmeniz lazım. Bugüne kadar toplumsal güvenlik hakkı verilmedi fakat hakları da teslim edilmedi. O hakları da teslim edeceğiz. Hiç kimsenin mağdur olmadığı, huzur içinde gezdiği, eğlendiği bir iklimi yaracağız. Bir arada olduğumuz vakit aşmayacağımız pürüz yok. Boşuna helalleşelim demedim. Artık arbedelerden bıkmadık mı? Yetmedi mi birbirimizin yüzüne farklı bakmak, yetmedi mi farklı lisanları kullanmak? Birleşmeliyiz.”

Başkan Muhittin Böcek, CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu ile birlikte Akşehir’de bulunan Kılıçdaroğlu’nun dedesi Seyit Mahmut Hayrani Türbesi’ni de ziyaret etti. 
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap