Başkan Soyer: “Yağmur suyu hasadı ülkemize yeniden bereket getirecek”

 Başkan Soyer: “Yağmur suyu hasadı ülkemize yeniden bereket getirecek”

Sünger Kent İzmir projesinin birinci kırsal uygulaması Küçük Menderes’te başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, kuraklık ve yoksullukla uğraş için hayata geçirilen Sünger Kent İzmir projesinin birinci kırsal uygulaması “Küçük Menderes Ovası Yağmur Suyu Hasadı” çalışmasını tanıttı. Ödemiş’te 2 bin su filtresi ve sarnıcı hibe edileceğinin muştusunu veren Lider Soyer, “Bu kapsamlı ziraî yağmur suyu hasadı projesinin ülkemize tekrar rahmet getireceğine inanıyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Su İdaresi Mümkün” vizyonuyla hazırlanan Sünger Kent İzmir projesinin kırsal ayağı “Küçük Menderes Ovası Yağmur Suyu Hasadı” çalışması tanıtıldı. Ödemiş Belediyesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Lider Tunç Soyer, İzmir Köy Koop. Birliği İdare Şurası Lideri Neptün Soyer ve kooperatif liderleri, Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Beydağ Belediye Lideri Feridun Yılmazlar, Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, Tire Belediye Lideri Atakan Duran’ın eşi Necibe Duran,  İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Ziraat Odası Lideri İbrahim Erdal, oda, birlik ve sivil toplum kuruluşu liderleri, meclis üyeleri, muhtarlar, çiftçiler ka tıldı.

“İklim krizi bir mukadderat değil”
Tanıtım merasiminde iklim krizine karşı ortak çaba daveti yapan Lider Soyer, “İklim krizi bir yazgı değil. Bu krizi biz kendimiz yarattık. Tabiat kendini yenileyen bir şey. Fakat biz tabiata o kadar ihanet ettik ki… Bugün dünyanın uzak coğrafyalarında büyük felaketler görüyoruz. İki sene evvel Sığacık’ta tsunami yaşadık. İklim krizinin yarattığı sonuçlar artık bütün dünyayı kucaklıyor. Gezegenimiz hastalandı. Lakin en çok kuraklıkla kendini gösteriyor. Hasta bir gezegende kimsenin sağlıklı olmasına imkan yok. O vakit tedavi etmek için el birliği yapmamız lazım. El ele vereceğiz, bu sorunu çözmek için uğraş vereceğiz” diye konuştu.

“İktidar iklim krizinin farkında mı”
Başkan Soyer, iktidar iklim krizinin farkında mı diye sorarak “Farkında olsaydı bizim bugün çırpındığımız şeyleri onların çok daha evvelden uygulaması gerekmez miydi? Lakin tam karşıtını yaptılar. 2006 yılında tohum kanunu çıkardılar. Sizi memleketler arası tohum monopollerine mahkum bırakacak bir kanun çıkardılar. Yerli tohumu satılamaz hale getirdiler. Bu memlekette tarıma verilen en büyük ziyanlardan biridir. 2016 yılında 16 bin köyü kapattılar. O vakit siz köyleri kapatıp mahalle haline getirirseniz, onun geleneğini göreneğini, üretimini bitirirsiniz dedik. Tarım küçük üreticinin işi değildir dediler. Tarım büyük ölçekli sanayicilerin yapması gereken bir projedir dediler. Küçük üretici köyünü terk etsin, üretimden vazgeçsin, işsiz ordusuna katılsın, ucuz işgücü haline gelsin. Bu topraklara yapılan en büy&uum l;k ihanettir.  Bu memlekette küçük üretici üretmekten vazgeçerse bu memleket dışa bağımlı hale gelir” biçiminde konuştu.  

Köylüyü tekrar milletin efendisi yapmak için evvel toprağa ve suya sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Lider Soyer, “Su tüketiminin yüzde 70’ini tarımda tüketiyoruz. Maalesef devlet, küçük üreticiye hangi eseri üretmesi lazım, ne kadar üretirse kaçtan satacak, bunların hiçbiriyle ilgilenmiyor. Sizi mukadderatıyla baş başa bırakmış, ne haliniz varsa görün diyor. Biz hem kuraklıkla hem yoksullukla çaba etmek mecburiyetindeyiz” tabirlerini kullandı.

“Sünger Kentin birinci kırsal uygulamasını Ödemiş’ten başlatıyoruz“
Yağmur toplayan kentlerin dünyada birçok örneği bulunduğunu söyleyen Lider Soyer, “Türkiye’deki birinci sünger kent İzmir. Bunun için 5 bin yağmur suyu deposunu, yağmur suyu çatılardan toplansın diye hibe ediyoruz. 10 bin tane yağmur suyu bahçesi yapıyoruz. Onun da bitkilerini biz veriyoruz. İlçelerimizde uygulamalar başladı” dedi.

Ödemiş’te bir müjde de veren Lider Soyer, “2 bin su filtresi ve su sarnıcı için gereken ekipmanı biz vereceğiz. Öncelikle Ödemiş’te Sünger Kentin birinci kırsal uygulamasını Ödemiş’ten başlatıyoruz. Yağmur suyunu toplamaya başlamamız lazım. Yağmur suyunu yine yer altındaki rezervlerimizle buluşturmamız lazım. O yüzden küçük bir müdahaleyle bunu yapabileceğimizi gördük. Fakat sizin desteğinize gereksinimimiz var. Üreticimiz bu işe sahip çıkmalı. Siz sahip çıkarsanız olur. Bugün başlattığımız bu kapsamlı ziraî yağmur suyu hasadı projesinin ülkemize yine rahmet getireceğine inanıyorum” biçiminde konuştu.

“Küçük Menderes yalnızca İzmir’e değil Türkiye’ye besin sağlıyor”  
Su kaynaklarının verimli kullanılmasının hayati değere sahip olduğunu söyleyen İzmir Köy Koop. Birliği İdare Konseyi Lideri Neptün Soyer ise “Tarımsal üretim ve verimliliğin olmazsa olmazı su ile ilgili projelerin hayata geçmesi için daima birlikte çalışmamız gerekiyor. Tabiatımızı korumak, bereketli topraklarımızda daha verimli tarım yapmak için su kaynaklarımızın sürdürülebilir idaresi çok kıymetli. Gıdamızın devamlılığını sağlayabilmek için su kaynaklarımızı muhafazalı ve planlı kullanmalıyız. Küçük Menderes Ovası, Türkiye’nin en verimli tarım ovalarından biridir. Yalnızca İzmir’e değil ülkemizin tamamına eser sağlar. Tıpkı vakitte ovamız, Türkiye’nin en çok süt üreten bölgelerinden biri ve bitkisel üretim tarafından çok büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli daha güzel değerl endirebilmek için suyumuzu gerçek bir formda yönetmemiz ve kullanmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Ovalarımız çökmelerle karşı karşıya”
Türkiye’nin yarı kurak bir coğrafya olduğunu söyleyen Neptün Soyer, “Ovamızda ziraî faaliyetler değerli oranda yeraltı suyuna bağlı. 50 yıl evvel 4-5 metreden ulaştığımız yeraltı suyu için bu gün 150-200 metrelerden daha derine inmemiz gerekiyor. Son yıllarda yaşadığımız kuraklık ve iklim krizi suyumuzu verimli kullanmamız için ihtar niteliğinde. Bilim insanları, çok yeraltı suyunun kullanımına bağlı olarak ovamızda çökmeyle ilgili ihtar yaptı. Ovamız her yıl 18-29 santimetre aralığında değişen çökmelerle karşı karşıya. Yeraltı sularımız derinlere indikçe ovamız kuraklaşarak büzüşüyor. Bu biçimde devam ederse geri dönüşü olmayan meselelerle karşı karşıya kalacağız” dedi.

“Türkiye’ye örnek olacak”
Projeye İzmir Köy Koop Birliği dayanak verdiklerini yineleyen Neptün Soyer, ”Proje nitekim çok heyecan verici. Bu projenin suya en çok gereksinimimiz olan kurak periyotta ovadaki su sıkıntısını çözmedeki ehemmiyeti asla tartışılamaz. İklim krizi ve kuraklıkla ilgili aksiliklerin farkında olarak, bilimsel dataları dikkate alarak hazırlanan bu ve gibisi projeler bizlere umut veriyor. Suyumuzu geleceğimiz için planlamaya, muhafazaya ve yönetmeye hazırız. Çok değerli bir başlangıç yapıyoruz bugün. Dünyada kuraklıkla çaba eden ziraî emelli yağmur suyu hasadı, Türkiye’de birinci kere burada hayata geçecek. Yağmur suyunun her bir damlasını pahalandırmak için bu projenin başlamasının biz de İzmir Köy Koop Birliği olarak gururunu yaşıyoruz. Eminim ki el ele hayata geçireceğimiz bu proje Türkiye’ye örnek olacaktır. Elimizden gelen tüm dayanağı vermeye hazırız. Çiftçimizin, üreticimizin gereksinimleri doğrultusunda bu projeyi şekillendireceğiz ve desteklerinizle hayata geçireceğiz. Böylelikle ovamızın su sorunun tahliline, bölgenin en değerli su kaynağı olan yeraltı suyumuzu besleyerek devamlılığına ve gıdamızın sürdürülebilirliğine daima bir arada katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Projeyle üreticilerin güç maliyetleri düşecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı, jeoloji mühendisi Alim Murathan ise Küçük Menderes Havzası Yağmur Suyu Hasadı Projesi ile ilgili teknik sunum yaptı. Alim Murathan, yağmur suyu hasadı ile ova üzerine düşen yağmur suyunun buharlaşmadan yeraltında depolanmasını ve yeraltı sularının tekrar doldurulmasını amaçladıklarını söyledi. Proje ile yeraltı su düzeylerinde kıymetli yükselimler sağlanacağını söz eden Murathan, çiftçi ve üreticilerin güç maliyetlerinin düşürülerek milyonlarca lira tasarruf sağlanacağını söyledi.

18 milyon metreküp su hasadı
Alim Murathan, “Tarlada biriken yağmur suyunun yüzde 60’ı artık sıcaklıklarla buharlaşıyor. Yüzde 20’si yeraltına sızıyor, kalanı ise akışa geçiyor. Ovamızda bir çatı tahlili yaptık. Ova içerisinde Ödemiş ve Tire de dahil olmak üzere 173 bin yapımız var. Bunların 27 milyon 286 bin metrekare çatı alanı var.  Bir de sera alanlarımız var. 12 milyon metrekare bir sera alanımız var ve çok önemli su topluyoruz. Yalnızca çatılarımızdan su toplarsak 18 milyon metreküp su yapıyor. Bu, bütün barajlardan topladığımız sudan daha fazla” formunda konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap