Bayraklı’nın arşivinde dijital dönem

 Bayraklı’nın arşivinde dijital dönem

Kamu hizmetlerini daha hızlı ve faal hale getirerek evrakların daha inançlı ortamda saklanması için çalışma başlatan Bayraklı Belediyesi, fizikî arşivin dijital ortama aktarılması  projesi kapsamında İzmir Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazandı.

Buna nazaran, birinci olarak teknik ünitelerin tüm evrakları taranarak 17 ay içinde dijital sisteme aktarılacak. Lider Serdar Sandal, “Çağın gerisinde kalmadan teknolojik yeniliklerle arşivimizi daha inançlı hale getiriyoruz. Proje sayesinde vatandaşımızın ihtiyacı olan bilgi ve dokümanlara daha hızlı ve kolay ulaşım sağlayacağız” dedi.

ZAMAN KAYBI VE İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

İzmir Kalkınma Ajansı’nın “2022 yılı Kamuda Dijital Dönüşüm Mali Dayanak Programı” kapsamında fizikî arşivin dijital ortama aktarılması projesini hazırlayan Bayraklı Belediyesi, 25 katılımcı arasından hibe almaya hak kazandı. Başarılı bulunan 8 çalışmadan biri olan projeye nazaran 17 aylık müddette teknik ünitelerin arşivindeki yüz binlerce evrak tek tek taranarak dijital ortama aktarılacak.

Tek merkezde toplanacak bilgilere ulaşmak daha hızlı ve kolay olacak. Ayrıyeten arşiv güvenliği sağlanarak vatandaşın süreçleri daha kısa müddette sonuçlanacak. Fizikî arşivin dijital ortama aktarılmasıyla ilgili 154 teknik işçiye evrak ve arşiv idaresi eğitimleri verilecek.  Bundan sonra belediyeye gelecek tüm evraklar da dijital arşive işlenerek burada saklanacak. Böylelikle hem vakit kaybının hem de kağıt israfının önüne geçilmiş olunacak.

DAHA SÜRATLİ VE GÜVENLİ

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Belediye hizmetlerini daha süratli, kolay ulaşabilir ve inançlı hale getirmek için çağın gerekliliklerini yerine getiriyoruz. En yeni teknolojileri yakından takip ederek, vatandaşımıza en yeterli hizmeti sunmak, aynı zamanda israfın ve vakit kaybının da önüne geçmek istiyoruz. Bu kapsamda projemizi pahalı bulan İZKA’ya teşekkür ediyoruz. Dijital arşiv projemiz sayesinde artık kamu hizmetlerimizi daha süratli, inançlı ve faal hale getirmiş olacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap