Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık Görkemli Hatıralar’a Konuk Oldu

 Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık Görkemli Hatıralar’a Konuk Oldu

Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Halk TV’de yayınlanan Görkemli Anılar programına konuk oldu. Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen canlı yayına katılan Lider Çalık, belediyenin yürüttüğü çalışma ve projeler hakkında bilgiler aktardı. Tarihçi, muharrir Sinan Meydan ve Küme Çığ’ın da katıldığı programda sanat, müzik ve tarihe dair epey keyifli bir sohbet gerçekleşti.

Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Halk TV ekranlarında yayınlanan ve Serhan Asker’in sunduğu ‘Görkemli Hatıralar’ programına konuk oldu. Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (BAKSM)’nde gerçekleşen yayına Lider Çalık’ın yansıra Tarihçi, muharrir Sinan Meydan ve Küme Çığ katıldı. Meydan, 1950’den günümüz tarihine dair paylaşımlarda bulunurken Küme Çığ, başarılı yorumlarıyla izleyenlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Sanat, müzik ve tarihe dair epeyce keyifli bir sohbetin gerçekleştiği programda ayrıyeten, Beylikdüzü Çoksesli Gençlik Korosu’nun genç yetenekleri de sahne aldı.

“Her projemizi Beylikdüzü Aklıyla yapmaya çalışıyoruz”

Programda Beylikdüzü Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan 4 Eylül Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi’ni anlatan Lider Çalık, “4 Eylül Sivas Kongre Binası’nın bir replikasını Beylikdüzü’nde yaptık. İstedik ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok değerli kararlar aldığı bu yerin atmosferini Beylikdüzü’nde hayata geçirelim. Binanın üst katında gençlik merkezi ve kütüphane ile etüt merkezi ve robotik kodlama atölyesi yaptık. Böylelikle çok faal bir biçimde kullanılan bir merkez haline dönüştü. Her binayı gençlerin, çocukların ve Beylikdüzü’nde yaşayan komşularımızın çok faal kullanmasını dilek ediyoruz. Yaptığımız işleri de bir çerçeveyle süslüyoruz. Buna da ‘Beylikdüzü Aklı’ diyoruz. Yüzyıl evvel Atatürk bu ülkenin çok değerli kararlarını alırken bir akla, bir ideolojiye yaslandı. Bizde burada her projeyi Beylikdüzü Aklıyla yapmaya çalışıyoruz. Beylikdüzü’nde yaşayan herkesin bu akılda hissesi var. 4 Eylül Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi bizim için de o ruhun yaşatılması ismine, çocuklarımızın o atmosferi solumaları ismine nitekim çok değerli bir adımdı” sözlerinde bulundu.

“Beylikdüzü en hoş biçimde temsil ediliyor”

Beylikdüzü’nde sanata, gençlere ve çocuklara öncelik veren bir hizmet anlayışıyla yola çıktıklarını da belirten Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, “2018 yılında yaklaşık 120 gencimizin olduğu Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası (BGSO) kuruldu. 2022 yılı içerisinde 50 yetenekli gencimizle ise Beylikdüzü Çoksesli Gençlik Korosu’nu (BÇGK) kurduk. Gençlerin bu süreçte çok büyük emeği var ve Beylikdüzü’nü çok düzgün bir formda temsil ediyorlar. Bizde onur duyuyoruz. Gençlere bir kelam vermiştim ve onlara özel bir bina tasarladık. Mimarisiyle de çok özel bir binayı onlara kazandırdık.  Müzik nefestir diyoruz ve bizim ideolojimiz ‘Bugüne Nefes Yarına Umut’ olmak için bütün faaliyetlerimizi hayata geçiriyoruz. Gençlerde bu ülkenin teminatı ve biz geleceği gençlere emanet edeceğiz. Sanatla iç içe olmaları beni çok keyifli ediyor. Beylikdüzü, gençler sayesinde en hoş formda temsil ediliyor” formunda konuştu.

“Gençlerin ikinci yüzyıla damga vuracağına yürekten inanıyorum”

Türkiye’nin çok önemli bir ekonomik krizde olduğuna da dikkat çeken Çalık, “Bu kadim toprakların muazzam bir kültürü var. Beylikdüzü’nde dört yıldır siyasetin içerisindeyim. Üretmek siyasettir. Gençlere daima şunu tavsiye diyorum. Kesinlikle siyasetle ilgilenin kesinlikle üretin, üreten insan aslında siyaset yapan insandır. Bugün siyasete kurban etmememiz gerekenler var. Gençleri siyasete kurban edemeyiz. Çocukları ve dezavantajlı gurupları siyasete kurban edemeyiz. Ben gençlere çok güveniyorum ve gençlerin bu ülkenin ikinci yüzyılına damga vuracağına yürekten inanıyorum. Yine bu ülkenin bütün kıymetlerini yazacağız. Lokal yönetici olarak, bizden sonrakilere lokal idare ideolojisi bırakabilir miyiz? Bunun kaygısındayım. Bizden sonra gençler bu ülkeyi daha hoş yarınlara hazırlayacaklar ona da yürekten inanıyorum” dedi.

Beslenme saati uygulaması

‘Beslenme Saati’ uygulamasıyla bin 241 çocuğa beslenme çantası dayanağı sağladıklarını söz eden Lider Çalık, “Ülkede yaşanan çok önemli bir yoksulluk var. Birkaç tane olay beni çok etkiledi. Bir çocuğa ‘hayaliniz ne’ diyorlardı. Mutfakta daha fazla yiyecek olması hayalini kuruyordu. Bu derin bir travma. Kimsenin bu ülkenin çocuklarına mutfakta daha fazla yiyecek olma hayalini kurdurmaması gerekiyor. Beylikdüzü Belediyesi olarak 2022 yılının şubat ayından itibaren bin 241 evladımıza beslenme çantaları hazırlıyoruz. Öncelikle gereksinim sahibi ailelerimizin çocuklarından seçtik. O evlatlarımıza her gün beslenme çantalarını veriyoruz. Projemizi genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğluyla paylaştım. Kendisi projeyi çok beğendi ve aslında bunun bir devlet projesi olması gerektiğini belirtti. Bu proje bizim, yerelin imkanları ile yaptığımız bir toplumsal adalet projesi. Genel liderimizin eşi Selvi Kılıçdaroğlu da bu projenin Türkiye’ye yayılması için öncülük yapıyor. 2023 yılının mayıs ayından sonra bu bir toplumsal adalet projesi olarak bir devlet projesi haline gelmeli. Hiçbir çocuğun bahtı asla yoksulluk olamaz” halinde konuştu.

“Projemizi her belediyeye örnek olması için anlatıyoruz”

Projenin geliştirilerek devam edeceğini de vurgulayan Lider Çalık, “Bir hizmeti yapmak hoş lakin nasıl yapıldığı daha hassas bir husus. Biz bu işi yaparken ne Beylikdüzü Belediyesi’nin ismini ne de liderin ismini yahut logosunu kullanmıyoruz. O çocuklar o beslenmelerin aileleri tarafından verildiğini bilsin. Bu projeyi her belediyeye örnek olması için anlatıyoruz. Her kentte yoksullukla çaba eden aileler var. Biz projenin bütün inceliklerini paylaşırız ancak reklam yapmadan yapacaksınız. Bu işin reklamı olmaz. Çocuklara vereceğiniz beslenme çantalarının hiçbir yerinde kurumunuzun ismi yahut logosu olmamalı. En hassas projelerimizden bir tanesi budur.” tabirlerinde bulundu.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap