Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

 Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Dünyanın en büyük üç merkez bankasının politika toplantılarını gerçekleştireceği ve piyasa değerine göre ABD’nin ilk dört şirketinden üçünün kazançlarını açıklayacağı hareketli bir hafta olacak. Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatması beklenirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Cuma günkü ABD istihdam raporu da gündemde olacak. Çin’de piyasalar, Ay Yeni Yılı tatilinin ardından yeniden açılıyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed vites küçültecek mi?

Fed, yavaşlayan enflasyon karşısında faiz artırım hızını yavaşlatmaya devam edecek mi yoksa silahlarına sadık mı kalacak?

Piyasa gözlemcileri, Çarşamba günü faizlerin, nispeten daha yavaş olan 25 baz puan artarak %4,5 ila %4,75 aralığına çıkarılmasını bekliyor.

Yatırımcılar, faizlerin ne kadar yükseleceğine ve yetkililerin ne zaman duraklamayı düşünebileceğine dair herhangi bir ipucu için Fed Başkanı Jerome Powell’ın, toplantı sonrası yapacağı basın toplantısını yakından izleyecek.

Bu arada Cuma günkü istihdam raporunun, ekonominin Ocak ayında 185.000 kişilik istihdam yaratarak bir önceki ay görülen 223.000’e oranla yavaşladığını göstermesi beklenirken işsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi öngörülüyor. Ortalama saatlik kazançlar için beklentiler ise bir önceki aya göre biraz yavaşlamış olduğu yönünde.

Haftanın ekonomi takviminde ayrıca Çarşamba günü paylaşılacak olan Aralık ayı iş olanakları raporu ve ISM PMI verileri yer alıyor.

2. ECB 50 baz puan faiz artıracak; Lagarde şahin tutumunu sürdürecek

Perşembe günü toplanacak olan ECB’nin, 50 baz puanlık bir artışla faizleri %3’e çıkarması kesinleşmiş gibi görünse de bundan sonra ne olacağı belirsizliğini koruyor. Piyasa gözlemcileri, yetkililerin ne kadar ileri ve ne kadar hızlı gitmeye niyetli olduklarına dair ipuçları arayacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde; politikacılar arasında enflasyonun rekor seviyelerden gerilediğini savunan daha güvercin sesler artmasına rağmen çekirdek enflasyonun, inatla yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle muhtemelen şahin tutumunu koruyacak.

Politika şahinleri, enflasyonun hâlâ ECB’nin %2’lik hedefinin oldukça üzerinde olması nedeniyle Mart ayında da aynısının devam etmesi için bastırıyor.

Perşembe günkü ECB toplantısından önce; Euro Bölgesi’nin bir miktar daraldığını göstermesi beklenen dördüncü çeyrek GSYİH verileri, Salı günü açıklanacak. Çarşamba günü ise Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri paylaşılacak ve bu verinin de üçüncü ay üst üste yavaşlama göstermesi bekleniyor.

3. BOE Fed ve ECB’yi takip edecek

Büyük merkez bankaları arasında faiz artırımına başlayan ilk banka olan BeE‘nin, Perşembe günü Aralık 2021’den bu yana onuncu faiz artırımını yapması bekleniyor.

Yetkililerin faizleri 50 baz puan artırarak %4’e yükseltmesi bekleniyor. Ana enflasyon, Aralık ayında %10,5’e geriledi ancak bu oran yine de bankanın resmi hedefinin beş katından fazla ve ücretlerdeki artış, ısrarla yüksek seyretmeye devam ediyor.

Piyasa gözlemcileri, politika yapıcıların sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştıklarını düşünüp düşünmediklerine dair işaretler arayacak. Para piyasaları şu anda Mart ayında 25 baz puanlık son bir artış bekliyor ve bu da bankanın faizini %4,25’lik zirveye taşıyacak.

4. Kazanç raporları

Piyasa değerine göre ABD’nin en büyük dört şirketinden üçü olan Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Perşembe günü sonuçlarını açıklayacak. Meta Platforms (NASDAQ:META) Çarşamba günü rapor verecek.

ABD’nin mega ölçekli isimlerinin dördüncüsü olan Microsoft (NASDAQ:MSFT) geçen hafta rapor vermişti. Bulut işi Wall Street hedeflerini tutturdu ancak daha geniş teknoloji sektörüne pek neşe vermeyen tatsız bir kılavuz sundu.

Teknoloji şirketleri, genel olarak potansiyel bir resesyon öncesinde maliyetleri düşürürken büyüme baskısı altında.

Bu kazanç sezonunda şimdiye kadar S&P 500 endeksindeki şirketlerin 143’ü raporlama yaptı. Refinitiv’e göre bunların %67,8’i, Wall Street beklentilerini aşarak %66’lık uzun vadeli ortalamadan biraz daha iyi ancak son dört çeyrekteki %76’lık aşma oranının oldukça altında kaldı.

Refinitiv’e göre analistler, 1 Ocak’ta görülen %1,6’lık daha hafif yıllık düşüşe kıyasla toplam S&P 500 kazançlarının, yıllık bazda %2,9 düştüğünü düşünüyor.

5. Çin piyasaları geri dönüyor

Çin finans piyasaları, bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinin ardından geri dönecek.

Devlet medyasının Cumartesi günü bildirdiğine göre yetkililerin, COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmasının ardından Çin içindeki tatil seyahatleri geçen yıla göre %74 arttı. Bu arada resmi veriler, tatil seyahatlerinin yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyeceği endişelerine ters düşerek COVID-19 kaynaklı ölümlerin, bu ayın başındaki zirveye göre yaklaşık %80 düştüğünü gösterdi.

Salı günü açıklanacak PMI verileri, Çin’in yeniden açılmasının etkisini bir nebze gösterecek ve hizmet sektör faaliyetlerinin, genişleme bölgesine geri dönmesi bekleniyor. Büyük ölçüde Yeni Yıl tatilinin zamanlamasına bağlı olarak imalat sektörünün daralmaya devam etmesi ve önümüzdeki ay güçlü bir toparlanma görmesi bekleniyor.

Yazar: Noreen Burke

–Bu raporda Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap