Birkan Uzun’un efsanesi, Surlariçi Şehir Müzesi’nde

 Birkan Uzun’un efsanesi, Surlariçi Şehir Müzesi’nde

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bayrağını, dünyanın en yüksek 5 doruğunda dalgalandıran Birkan Uzun’un efsanesi, Kazak sanatçı Rakhat Saparalieva’nın tuval üzerine akrilik boya ile yaptığı tablo ile ölümsüzleşti. Eser, Surlariçi Kent Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Birkan Uzun’un, Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı tepesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını dalgalandırdığı anı gösteren fotoğraf karesi medyaya düştüğünde, bütün Kıbrıs Türklerinin yüzünde, kaynağını yaşadıkları büyük gururdan alan büyük bir gülümseme belirmişti. 1 Ocak 2022’de ortamızdan ayrılan 28 yaşındaki Birkan Uzun, 2016’da şimdi 23 yaşında iken, ülkesinin bayrağını dünyanın en yüksek 7 doruğunda dalgalandırmaya karar vermiş ve Tanzanya’daki Kilimanjaro Dağı’ndan başlayarak bu maksada adım adım yürüyerek 5 yılda dünyanın en büyük 5 doruğuna KKTC bayrağını dikmişti. 16 Aralık 2021’de Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı tepesine tırmandığında maksadına ulaşmak için önünde yalnızca iki büyük tepe kalmıştı. Bu yıl Endonezya’da Carstensz Piramidi’ne tırmanmayı ve son olarak 2023’te Everest’e tırmanmayı planlıyordu.

2021’i Birkan Uzun’un genç yaşında imza attığı başarılarla, ülkesinin ismini bütün dünyaya haykırmak için çıktığı efsanevi tırmanışların gururu ile kapattık. 2022’nin birinci gününde ise hepimizi tarifsiz bir acıyla yüzleştiren Birkan Uzun’u kaybettiğimiz haberini aldık.

Genç yaşında, ülkesinin bayrağını, dünyanın en yüksek doruklarında dalgalandırarak, KKTC’nin varlığını bütün dünyaya duyurma şuurunu ve hamasetini gösteren Birkan Uzun’un efsanesi Surlariçi Kent Müzesi’nde yaşayacak. Kazak sanatçı Rakhat Saparalieva, Birkan Uzun’un kısa bir müddet evvel KKTC bayrağını, Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı tepesine diktiği anı, tuval üzerine akrilik boya ile yansıtarak, bu büyük zaferi ölümsüzleştirdi. Surlariçi Kent Müzesi’nde sergilenmeye başlanan eser, Birkan Uzun’un genç yaşında ortaya koyduğu cüreti ölümsüzleştirerek, Uzun’un Kıbrıs Türk gençlerine ilham vermeyi sürdürmesini amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap