Broadcom’un yapay zeka ivmesi yarı iletken sektöründeki düşüşü dengeleyecek – Citi

 Broadcom’un yapay zeka ivmesi yarı iletken sektöründeki düşüşü dengeleyecek – Citi

Citi analistleri Broadcom’u (AVGO) yeniden analiz etmeye başladı ve Pazartesi günkü raporlarında şirkete Al tavsiyesi vererek hisse fiyatı için 1.100$ hedefini belirledi. Yapay zeka alanındaki gelişmelerin yarı iletken endüstrisindeki mevcut düşüşü dengelediğini belirtiyorlar.

Banka ayrıca, Broadcom’un hisse fiyatındaki artışa katkıda bulunacak ek nedenler olarak şirketin ana operasyonlarının sağlamlığının yanı sıra VMware’in satın alınmasından kaynaklanan faydalı finansal etkiye de dikkat çekti.

“2023 yılının dördüncü mali çeyreğinde elde edilen 9,30 milyar dolarlık gelir (bir önceki çeyreğe göre %5 artış), 9,27 milyar dolarlık piyasa konsensüsünü (bir önceki çeyreğe göre %4 artış) aştı. Bu artış temel olarak 2023 mali yılı satışlarının %27’sini oluşturan ağ ekipmanı segmentinin güçlü performansından kaynaklandı.”

Yapay zekâ ile ilgili olarak Citi, bu alandaki talebin yarı iletken sektörünün karşılaştığı zorlukları telafi ettiği görüşünde. Banka, yapay zeka sistemlerinden elde edilen gelirin 2023 mali yılında 4 milyar dolardan iki kat artarak 2024 mali yılında 8 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

Citi ayrıca Broadcom’un VMware’i satın almasının 2025 mali yılında Broadcom’un hisse başına kazancını %30’dan fazla artıracağını öngörüyor.

“Broadcom, 2024 mali yılı satışlarının %14’ünü temsil edecek olan VMware bölümünün çift haneli yıllık bileşik büyüme oranıyla genişleyeceğini öngörüyor. VMware’in 2025 mali yılında Broadcom’un hisse başına kazancına 12,50 dolar ek katkı sağlayabileceğini tahmin ediyoruz ki bu da %34’lük bir artış anlamına geliyor.” “Broadcom’un nihai olarak %78 brüt kar marjına ve %58 faaliyet kar marjına ulaşarak maksimum 60,00 $ hisse başına kazanç elde etmesini bekliyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap