Çin, elektrikli araçlar için %90 yeterlilik garantisi veren güncellenmiş elektrikli araç vergi avantajlarını açıkladı

 Çin, elektrikli araçlar için %90 yeterlilik garantisi veren güncellenmiş elektrikli araç vergi avantajlarını açıkladı

Çin’in sanayi otoritesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, revize edilen teknik standartlar nedeniyle ülkedeki mevcut yeni enerji araçları (NEV) modellerinin %90’ından fazlasının satın alındığında vergi indiriminden yararlanmaya devam edeceğini duyurdu.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, yeni enerji araçlarının 2024 yılından itibaren satın alım vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için güncellenen teknik gerekliliklerin, bataryalı elektrikli araçların tek şarjla minimum 200 kilometre seyahat mesafesine sahip olmasını ve plug-in hibrit elektrikli araçların sadece elektrik gücü kullanarak en az 43 kilometre seyahat edebilmesini gerektirdiği belirtildi.

Güncellenen kurallara göre, bataryalı elektrikli araçların soğuk hava koşullarında azami menzil azalmasının %35’ten fazla olmaması gerekiyor ve batarya değiştirme teknolojisine sahip araçlar da vergi teşviklerinden yararlanabilecek.

Haziran ayında Çin, elektrikli araçlar ve diğer çevre dostu ulaşım seçenekleri için vergi indirimleri sağlayan ve dört yıl içinde dağıtılacak 520 milyar yuan (72.41 milyar $) değerinde önemli bir mali plan başlattı. Bu plan, Çin’in otomotiv sektöründe araç satışlarını arttırmaya yönelik şimdiye kadarki en iddialı eylemini temsil ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından doğrulanmıştır. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap