Büyükşehir, Gümbet ve Gümüşlük Arıtma Tesislerinin Yüzde 77’sini Tamamladı

 Büyükşehir, Gümbet ve Gümüşlük Arıtma Tesislerinin Yüzde 77’sini Tamamladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi  MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Bodrum’un Gümüşlük ve Gümbet Mahallelerinde başlayan 226 Milyon 580 Bin TL’ye mal olacak olan atıksu arıtma tesisinin yüzde 77’si tamamlandı. İleri Biyolojik Arıtma yapabilecek ve 200 bin nüfusa hizmet verecek halde planlanan tesislerde arıtılan su, yeşil alanların sulanmasında kullanılacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin ve Avrupa’nın en değerli turizm merkezlerinden birisi olan Bodrum’da alt yapı yatırımlarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’un altyapıdan yaralanma oranını yüzde 46’dan yüzde 91’ e yükseltecek olan Bodrum kanalizasyon, Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Bakanlık ile birlikte yapılan Torba Kanalizasyon ve atıksu arıtma tesis projelerinin üretimi süratle devam ediyor. Tüm bu büyük yatırımların yanı sıra Gümbet ve Gümüşlük Mahallelerinde bulunan arıtma tesislerinin kapasiteleri arttırılarak, tesis kapasiteleri 200 bin şahsa hizmet verebilecek noktaya getirilecek.

Tesisler Tamamlandığında 200 Bin Nüfusa Hizmet Verecek

Bodrum’da ki arıtma eksiklerinin büsbütün ortadan kaldırılması için yeni projeleri de hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Gümbet ve Gümüşlük mahallelerinde atıksu arıtma tesislerinin kapasite artış çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında yeni kur ile 226 Milyon 580 Bin TL yatırımla Gümbet ve Gümüşlük Mahallelerinde bulunan atıksu artıma tesislerinin kapasiteleri arttırılarak 200 bin bireye hizmet vermeleri sağlanacak.

Tesislerin kapasiteleri Arttırılıyor

Gümbet’te bulunan atıksu arıtma tesisinin mevcut kapasitesi yaklaşık 3 kat, Gümüşlük atıksu arıtma tesisi kapasitesi de yaklaşık 4 kat arttırılacak. Böylece 9 bin 600 m3/gün kapasiteli Gümbet AAT 29 bin 900 m3/gün’e, 2 bin 500 m3/gün kapasiteli Gümüşlük AAT 9 bin 900 m3/gün kapasiteye çıkarılacak.

Arıtılan Su, Yeşil Alan Sulamalarında Kullanılacak

Bu tesislere monte edilecek olan MBR sistemi ile birlikte tesislerde ileri seviyede arıtma yapılacak ve elde edilen su yeşil alanların sulamasında kullanılacak. Çalışmalar kapsamında kaba ızgara kanalı ve dağıtım yapısı betonarme işleri, İnce elek kanalı betonarme işleri üzere teknik kısımlar tamamlandı. Projede devam eden çalışmalar kapsamında genel tamamlanma oranı yüzde 77’ye yükseldi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap