Ekonomistler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Gezinecek!

 Ekonomistler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Gezinecek!

Scotiabank’ın son raporuna göre, agresif Fed politikası, altın fiyatlarını 2022’ye kadar mevcut aralıkta sabit tutacak. Salı günü yayınlanan bir raporda, Kanada Bankası 2022 altın fiyatları için tahminini ortalama 1.850 dolardan ortalama 1.800 dolara indirdi. Aynı zamanda, Scotiabank 25 dolar olan önceki gümüş tahminini 24,50 dolara çekti.

“Altın fiyatları için tahminler düşürülse de 1988’den bu yana en yüksek yıllık ortalama olmaya devam ediyor”

Scotiabank Economics’in kıdemli ekonomisti Marc Desormeaux raporda, “Faiz oranlarının bu yıl daha erken ve daha sık gelmesi beklendiğinden, altın ve gümüş fiyat tahminlerimizi kademeli olarak düşürdük” açıklamasını yapıyor. Geçen hafta Federal Rezerv, faiz oranlarını ‘yakında’ artıracağını söylediği için beklenenden biraz daha şahin bulundu. Ayrıca ABD merkez bankası, faiz oranlarını yükseltmeye başladıktan sonra bilançosunu küçültmek için de zemin hazırlıyor.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere piyasalar, en son FOMC toplantısından sonra ilki Mart ayında olmak üzere bu yıl beş faiz artırımı potansiyelini fiyatlıyor. Faiz oranları değerli metaller için bir rüzgar yaratacak olsa da, Marc Desormeaux, yükselen enflasyonun piyasayı desteklemeye devam edeceği için önemli bir fiyat rotası görmediğini söylüyor:

Düşürmemize rağmen, 2022’de altın için tahminimiz hala 1988’den bu yana en yüksek yıllık ortalama fiyat olacak. Enflasyondaki hızlanma göz önüne alındığında, daha şahin görünmemize rağmen faiz ortamı ile çok uyumlu olmaya devam ediyor. Tahminimiz 2023’e kadar negatif ABD 10 yıllık faizleriyle tutarlı. Kıymetli metallerin güvenli liman varlıkları olarak çekiciliğini destekleyen Covid-19 ile boğuşmaya devam ederken, piyasa belirsizliği hafiflese de yüksek kalacak.

Marc Desormeaux’a göre bakır altından daha fazla umut vadediyor

Scotiabank yeni yılın başında altın fiyatları konusunda nispeten tarafsız olsa da endüstriyel metaller, özellikle bakır konusunda son derece iyimser. Marc Desormeaux, bakır fiyatlarının en az önümüzdeki üç yıl boyunca 5 dolar civarında iyi destek göreceğini tahmin ediyor:

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Latin Amerika jeopolitik gelişmeleri yoluyla arz kesintilerinin ek fiyatlandırma desteği sağlaması muhtemel. Bu yüzden küresel toparlanmanın kırmızı metalin değerlerini güçlü tutmasını bekliyoruz. Uzun vadede, bakırın pil üretimi ve iklim altyapısı inşaatı için önemli bir girdi olmasının da etkisiyle, küresel karbondan arındırma çabalarıyla birlikte güçlü talep büyümesinin geleceğini varsayıyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap