Euro/dolar için tehlikelerle dolu bir hafta

 Euro/dolar için tehlikelerle dolu bir hafta

Investing.com – Euro/dolar paritesi Pazar akşamından bu yana genel olarak sabit kaldı. Euro, ekonomik takvimde önemli başlıkları içeren bir haftanın başında 1,09 eşiğinin hemen altında konsolide olmaya devam etti.

EUR/USD‘nin yılbaşından bu yana yükselişi büyük ölçüde Fed faiz artırımlarının yavaşlayacağı beklentisinden kaynaklanırken, ECB’nin bir süre daha şahin tutumunu sürdürmesi bekleniyor.

Ancak Fed’in ve ECB’nin politika toplantıları ile bu beklentiler bu hafta teste tabi tutulacak.

EUR/USD paritesini bu hafta yoğun bir ekonomik takvim bekliyor

Çarşamba akşamı yapılacak Fed toplantısında %0,25’lik bir faiz artırımı yapılması bekleniyor. Ancak Merkez Bankasının ve Powell’ın enflasyon ve ekonomik görünüm hakkındaki yorumları, faiz kararından çok daha fazla etkiye sahip olabilir.

Perşembe günü öğleden sonra ise ECB’nin %0,50’lik bir faiz artırımı yapması bekleniyor ve eğer merkez bankasının bazı üyeleri tarafından yapılan son şahin konuşmalar bir şey ifade ediyorsa, ECB’nin aynı büyüklükte artırımların masada olduğunun sinyalini vermesi yüksek bir ihtimal.

Ancak bu iki olay EUR/USD fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek tek faktör değil. Döviz piyasası yatırımcıları bu önce Pazartesi günü Almanya ilk çeyrek GSYİH tahminine, ardında Salı günü tüm Euro Bölgesi için aynı verilere odaklanacak.

Çarşamba günü Fed toplantısı öncesinde ise Euro Bölgesi Ocak ayı TÜFE ön okumasının yanı sıra ADP (EPA:ADP) ABD istihdam raporu ve ISM imalat raporu yayımlanacak. Son olarak, Cuma günü ABD istihdamına ilişkin NFP (tarım dışı istihdam) raporu açıklanacak.

Bu hafta EUR/USD için tüm önemli istatistikleri ve gerçek zamanlı verileri Investing.com ekonomik takviminde bulabilirsiniz.

Euro/dolar üzerinde izlenecek teknik noktalar ve kilit eşikler

Özetle, EUR/USD paritesini son derece yoğun bir hafta bekliyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde beklenen olayların önemi euro/doların temel trendi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilir.

Bu bağlamda, döviz çiftinin yükseliş profilini koruduğu, ancak 1,0930 civarında önemli bir dirençle karşı karşıya olduğu belirtilmeli.

Bu eşiğin üzerine çıkıldığında 1,10 eşiğine giden yol açılacaktır. Aşağı yönde, 1,08 ve 1,0765 EUR/USD üzerinde dikkate alınması gereken ilk potansiyel destekler.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap