Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu Didim’de Anıldı

 Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu Didim’de Anıldı

Ankara’daki meskeninin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Didim’de düzenlenen programla anıldı.

30 yıl evvel Ankara’da meskeninin önünde uğradığı suikast sonucunda ortamızdan ayrılan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Didim’de, Didim Belediyesi tarafından düzenlenen programla anıldı. Digem Sanat Akademisi’nde düzenlenen anma programına Didim Belediye Lideri A. Deniz Atabay, Didim Belediye Lider Yardımcıları Yusuf Deveci, Zeynel Şener, CHP Didim İlçe Lideri Nurettin Koçak, CHP Didim İlçe Bayan Kolları Lideri Gülru Pere, CHP Didim Gençlik Kolları Lideri Süleyman Çulha ve Didimli vatandaşlar katıldı.

Anma programında konuşma yapan Didim Belediye Lideri A. Deniz Atabay, “Gönül isterdi ki Uğur Mumcu ortamızda olsun.  Tam 30 yıl evvel ortamızdan kalleşçe düzenlenmiş bir suikast sonucu bizden koparıp aldıkları Uğur Mumcu’yu bugün anıyoruz. Bütün ümidimiz güçlü ve halkına itimat veren siyasetçilerle kudretli iktidarlar kurup, halkımızla, yurttaşlarımızla, geleceğimizle, bugünümüzle umutlu ve memnun olarak yaşamaktır. 

Çok uzun yıllar yaşayıp ondan öğreneceğimiz çok şeyler varken, 51 yaşında memleketine en değerli hizmetleri verebileceği bir periyotta maalesef ortamızdan aldılar.  Araştırmacı Gazeteciliğin ne olduğunu Türkiye’ye öğreten ve bunun için bedeller ödenmesi gerektiğini de o bedelleri ödeyerek, yaşayarak anlatan Uğur Mumcu, değerli araştırmalarda bulunmuş, birtakım başından geçen trajikomik olayları kaleme dökmüş kıymetli bir gazetecimizdi. 

Ben kendisinin hayatta olsaydı bizlere kıymetli yollar göstereceğine, ufuklar açacağına inanıyordum ancak maalesef olmadı. Uğur Mumcu’yu, bizden koparılışının 30. yılında yâd ediyor, hasretle anıyorum. Bir daha bu türlü kıymetlerimizin de bu biçimde elimizden alınmamasını dileyerek sözlerime son veriyorum” sözlerini kullandı.

Konuşmanın akabinde başlayan programda, vatandaşlara Uğur Mumcu’nun hayatını ve konuşmalarını içeren belgesel izlettirildi. Program DİGEM Gençlik Müzik topluluğu öğrencilerinin, koro halinde seslendirdiği müziklerle son buldu.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap