Ford’dan Tesla’ya Mach-E’lerde indirim karşılığı

 Ford’dan Tesla’ya Mach-E’lerde indirim karşılığı

Ford Motor, Tesla’nın araç fiyatlarında son indirimlerimlerini takiben elektrikli Mustang Mach-E’nin 4 bin 500 dolar düşürerek yavaşlayan elektrikli araç piyasasında fiyat savaşlarını kızıştırmayı hedefliyor.

Yapılan indirim Ford’un hali hazırda kârsız olarak nitelediği bir model için gerçekleşirken araba üreticisi bu yıl üretimi yüzde 67 artırarak daha fazla marj düşüşünü telafi etmeyi umduğunu belirtti.

En düşük fiyatlı Mach-E artık 900 dolar düşüşle 45 bin 995 dolardan başlarken en büyük indirim 5 bin 900 dolarlık indirimle 63 bin 995 dolardan başlayan GT Extended Range versiyonunda olacak.

Bu atılım, Mach-E’de yüzde 5,3’e kadar düşük indirimli finansman oranlarıyla birlikte, Tesla’nın eser yelpazesindeki fiyatları yüzde 20’ye kadar düşürme kararına karşı koymayı hedefliyor.

Öte yandan bu atılım Mach-E’yi Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında 7 bin 500 dolara kadar olan federal vergi kredilerine hak kazanmak için elektrikli araç fiyatlarındaki yeni hudutlara uygun hale getiriyor. Alıcıları kazanma gayreti, analistlerin elektrikli araçların büyüme suratının bu yıl yavaşlayacağını varsayım etmesiyle başladı.

“Rekabet gücümüzü korumak için karşılık vermek zorundayız”

Ford’un elektrikli araç ünitesi Model e’nin baş müşteri sorumlusu Marin Gjaja gazetecilere verdiği demeçte, “Rakiplerimiz de fiyatlarını ayarlıyor. Piyasadaki rekabet gücümüzü müdafaayı amaçladığımız için cevap vermek zorundayız” sözlerini kullandı.

Finans Yöneticisi John Lawler da Haziran ayında MachE’deki kârların artan emtia maliyetleri nedeniyle “silindiğini” açıklamıştı. Lawler, araba üreticisinin kayıpları azaltmak için Mach-E fiyatlarını yükselterek cevap verdiğini kaydetmişti.

Ford’un Mach-E’deki marjları güzelleştirmek için çalıştığını söyleyen Gjaja modelin kârlı hale gelip gelmediğini söylemese de, “Kesinlikle para kazanmak istiyoruz. Maliyeti azaltmak için aracı daima olarak yine tasarlıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Üretim artışıyla maliyetlerde rahatlama görüyoruz”

Gjaja, Mach-E iş kolunun geçen yılki 78 bin araçlık üretimden bu yıl 130 bin modele çıkartılarak geliştirileceğini söyledi. Meksika, Cuautitlan’daki Mach-E fabrikası, araba üreticisi kapasiteyi artırmak için yine donattığı için şu anda atıl durumda bulunuyor. Gjaja, fabrikanın Şubat ayında tekrar çevrimiçi olacağını belirtti.

Gjaja, “Üretimimizi artırmanın bir sonucu olarak maliyet pozisyonumuzda gerçek gelişmeler görüyoruz ve kimi emtialarda biraz rahatlama görüyoruz” dedi.

Ford, elektrikli araçlar geliştirmek ve inşa etmek için 50 milyar dolar yatırım ve 2026’nın sonuna kadar yılda 2 milyon araç üretmeyi planlıyor. Dearborn Michigan merkezli araba üreticisi, geçen yıl ABD’de pazarın üçte ikisini control eden Tesla’nın epey gerisinde 2 numaralı elektrikli araç satıcısı pozisyonundaydı.

Tesla’nın tersine Ford’un kâr elde edebilecek kâfi alanı yok

Analistler dördüncü çeyrekte yüzde 25,9’luk brüt otomotiv marjı ile Tesla’nın sağlıklı kâr elde etmeye devam ederken fiyatları düşürebileceğini lakin Ford’un nefes alabileceği bu türlü bir alanı olmadığının altını çiziyor.

Bank of America Analisti John Murphy bu ayın başlarında “Tesla, GM ve Ford dahil olmak üzere başka elektrikli araç üreticilerinden daha yüksek marjlara sahip ve fiyatları daha da düşürmek için tampon yapıyor. Elektrikli araç üreticilerinin birçok şu anda elektrikli araçlarda para kaybediyor ve bu fiyat indirimleri, tıpkı elektrikli araç tekliflerinin üretimini artırmaya çalıştıkları üzere, muhtemelen işleri daha da zorlaştıracak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap