Gaziemir Belediyesi’nden mübadelenin 100. yılına özel film

 Gaziemir Belediyesi’nden mübadelenin 100. yılına özel film

Gaziemir Belediyesi’nin mübadelenin 100. yılında düzenlediği ve 100 Yıllık Öykümüz Seydiköy sinemasının gösteriminin yapıldığı ve Balkan Müzikleri Topluluğu’nun sahne aldığı aktiflikte, his dolu anlar yaşandı.

Gaziemir Belediyesi, Türkiye ile Yunanistan ortasında imzalanan antlaşma ile yaşanan Nüfus Mübadelesi’nin 100. yılında özel bir aktiflik düzenledi. Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda ile eşi Deniz Arda’nın evsahipliğinde düzenlenen aktifliğe CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu, belediye lider yardımcıları, meclis üyeleri, sinemada rol alanlar ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda Gaziemirli katıldı. Aktiflikte, belediyenin hazırladığı 100. Yıllık Öykümüz Seydiköy sinemasının birinci gösterimi yapıldı. Mübadelenin 100. yılı için özel olarak hazırlanan sinemada kamera karşısına geçen Belediye Lideri Halil Arda ile annesi Fatma Arda, Salih Mehmet Konuk, Kebire Kaner, Ali Kara, Abdulkadir Çakal, Bakiye Özçolak, Kadriye Baysal, Hüsniye Karaca, Naci Zenginobuz, Muammer Aktaş ve Ayşe Kılınç ailelerinin göç öykülerini anlattı. Yaşadıkları Balkan ülkelerinden anavatana göç etmek zorunda kalan ailelerin karşılaştıkları zorlukları ve Türkiye’de yeni bir hayat kurma süreçlerini anlatan sineması izleyenler, his dolu anlar yaşadı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte, sinema gösteriminin akabinde Gaziemir Belediyesi Balkan Müzikleri Topluluğu sahne aldı. Sanat Direktörü Yılmaz Demirtaş idaresinde sahne alan topluluk Balkan müzikleri seslendirdi. Topluluk hayat verdiği ezgilerle seyircileri kimi vakit duygulandırdı kimi vakitte eğlendirdi.

Film için kamera karşısına geçenlere, belediyenin cumhuriyetin 100. yılı için hazırladığı almanağı armağan eden Belediye Lideri Halil Arda, “Anlatılan bizim öykümüz, büyüklerimizin öyküsü. Acı tatlı günler yaşandı. Ortamızda göçüp gidenler oldu. Bu sinema keşke daha evvel yapılsaydı, onları da dinleseydik. Sinemaya katkı koyan başta çınarlarımız olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Sanat Direktörü Yılmaz Demirtaş idaresinde seslendirdikleri Balkan müzikleriyle etkinliğimize katkı sağlayan Gaziemir Belediyesi Balkan Müzikleri Topluluğu’na da teşekkür ediyorum. 2023 bizim yılımız olacak” diye konuştu

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap