Kuyumculuk nedir?

 Kuyumculuk nedir?

Hemen her yerleşim biriminde klasik bir esnaf gibi karşımıza çıkan kuyumcular hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Aslında kuyumculuk nedir? Tarihçesini daha önce paylaştığımız bu güzide mesleği daha yakından tanıyalım. Çok boyutlu organizasyon ve operasyona muhtaç olan kuyumculuk mesleği ile ilgili bilgi vermeye çalışalım.

Tarihsel misyonu olarak değerli metal ve taşları takı formuna getiren, bu takıları kullanıcıya sunan zanaatkarlara kuyumcu denir. Geçmişte kuyumcu dendiğinde daha çok atölyede takı işleyen kişisel akla gelmekteydi. Günümüzde ise bu tanım biraz daha genişlemiş, ekonomik bir değer olan altın veya gümüş gibi madenlerin tasarruf amacı ile satıldığı yerlere de kuyumcu denmeye başlanmıştır.

Nostaljik bir kuyumcu terazisi

Kuyumculuğun Tarihi Gelişimi

Değerli taşlar ya da madenler insanoğlunun var olduğu süreçten bugüne her zaman ilgisini çekmiştir. Altın da çıkarılması ve işlenmesi ile ilk çağlardan bugüne dek popüler olarak yerini korumuştur. Bu nedenle kuyumculuğun tarihi de oldukça eskidir. Takı tarihi şuandan 30000 yıl öncesine dayansa da kuyumculuk tarihi olarak baktığımızda M. Ö. 4000 sonlarında başlar. Anadolu, Mezopotamya ve Mısır gibi yerlerde kuyumculuğun gelişmeye başladığı görülmüştür. Altın gibi takılar gösteriş, üstünlük veya süs için eski zamanlardan beri oldukça tercih edilirdi. Bu da bu takıların satışını ve işlenmesini sağladı.

Kuyumculuk Tarihi

Altın ustaları eski çağlarda bile altını döverek çok ince bir madde haline getirebiliyordu. Çin, Yunan ve Mısır bölgesindeki insanlar bu inceltme yani varak tekniğini çok fazla kullanmaktaydı. İslam olan yerlerde ise İslam sanatı ile beraber altın ve gümüş birçok farklı alanda kullanıldı. El yazmalarında, ahşap ürünlerde, minyatürlerin renklendirilmesinde, baskılı motiflerde, metal eşyalarda vb. birçok yerde altın kullanılmaktaydı. Kuyumculuk o dönemde varak tekniği ile bilinirdi. Fakat 19. yy sonlarında tüm dünyada savaşların artması, halkın sosyal ve ekonomik durumu gibi durumlar kuyumculuk sanatını unutturdu. Şimdilerde ise kuyumculuk mesleği farklı bir şekilde gelişse de özünde aynıdır. Kuyumcu altın gibi doğal madenleri ve taşları işleyerek bu ürünlerin üzerinde tasarım yapar. Böylece ortaya farklı ve güzel takılar, motifler çıkar.

Kuyumculuk Terimleri

Bu yazımızda kuyumcu ne demektir sorusuna cevap bulduk. Kuyumculuk terimleri ile ilgili de daha önceden bir makale hazırlamış ve size sunmuştuk. Kuyumculuk mesleğine daha iyi vakıf olabilmeniz için bu terimleri bilmenizde büyük yarar görüyor. Kuyumculuk terimleri sözlüğü için bağlantıyı tıklayınız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap