Haftaya global piyasaların radarında Fed ve AMB var

 Haftaya global piyasaların radarında Fed ve AMB var

Fed ve AMB’nin siyaset metinlerindeki yönlendirmelerle birlikte merkez bankası liderlerinin toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ve mart ayındaki toplantıya ait ipuçları yatırımcıların odağında olacak.

Analistler, Fed’in Mart’ta faiz artışlarına orta verilip verilmeyeceğine yönelik soru işaretlerinin bulunduğunu kaydederek, Fed Lideri Jerome Powell’ın yönlendirmelerinin yanı sıra cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de piyasa beklentilerini etkilemesinin mümkün olduğunu tabir etti.

AMB tarafında, faiz artışlarına Mart ayında da devam edileceği öngörülürken buna rağmen bankanın nerede faiz artışlarına son verebileceğine yönelik muhtemel sinyaller de ehemmiyet arz edecek.

ABD iktisadında büyüme iddiaları aştı

Geçen hafta ülkede açıklanan bilgiler iktisadın “yumuşak iniş” yapabileceği beklentisini artırarak hisse piyasalarını desteklerken, açıklanan şirket finansal sonuçları da pay ve kesim bazlı oynaklıkları artırdı.

Buna nazaran, ABD iktisadı, 2022’nin 4’üncü çeyreğinde yüzde 2,9 ile beklenenden fazla büyürken, yeni konut satışları da Aralık 2022’de aylık yüzde 2,3 artışla 616 bine çıkarak 4 ayın en yüksek düzeyini kaydetti.

Ülkede ferdî tüketim harcamaları büyümesi yıllık bazda yüzde 2,1’e gerilerken, enflasyonda düşüş eğiliminin hızlanacağına yönelik beklentiler güçlendi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla gelirlerini dördüncü çeyrekte yüzde 37 artırarak 24,3 milyar dolara çıkarırken, piyasa beklentileri gelirlerin 24,7 milyar dolar olacağı istikametindeydi.

ABD’li teknoloji şirketlerinden Microsoft’un net karı, geçen yılın ekim-aralık devrinde bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 12 azaldı.

General Electric kelam konusu periyotta 21,8 milyar dolar gelir elde ederek beklentileri geride bırakırken, Johnson&Johnson’ın geliri 23,7 milyar dolarla piyasa öngörülerinin altında kaldı.

Analistler, ağır takvimle birlikte bilanço periyodunun de devam ettiğini hatırlatarak, gelecek hafta açıklanacak Apple, Amazon, Alphabet ve Meta şirketlerinin finansal sonuçlarının piyasaların tarafı üzerinde tesirli olabileceğini lisana getirdi.

30 Ocak ile başlayan haftanın data takviminde, çarşamba ADP özel bölüm istihdam raporu ve ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), perşembe fabrika siparişleri ile sağlam mal siparişleri ve cuma işsizlik oranı takip edilecek.

– Avrupa’da gündem yoğun

Avrupa Borsalarında geçen hafta İngiltere hariç yükseliş eğilimi öne çıkarken, gelecek hafta gözler perşembe günkü AMB ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para siyaseti kararlarının yanı sıra bölge genelinde açıklanacak büyüme ve enflasyon bilgilerine çevrildi.

Analistler, bölgede daha evvel alınan enflasyona ait yumuşama sinyallerinin AMB ve BoE tarafından kâfi bulunmadığını kaydederek, iki merkez bankasının da 50 baz puanlık faiz artışının akabinde mart ayındaki toplantıda faiz artırım suratını yavaşlatabileceğini söyledi.

Bölge iktisadına ait geçen hafta alınan sinyallerin karışık olduğuna dikkati çeken analistler, buna rağmen doğalgaz fiyatlarındaki aşağı istikametli seyrin bölge ekonomilerinde üretim maliyetleri ve enflasyon açısından rahatlama sağladığını bildirdi.

AMB’nin şahin siyasetlerine devam edeceğine yönelik beklentilerle Euro/Dolar paritesi 1,0931’le 10 ayın tepesini görmesinin akabinde sonlu gerileyerek haftayı yüzde 0,1 artışla 1,0868’den tamamladı.

Pazartesi Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi ve Almanya’da büyüme, salı günü Euro Bölgesi’nde büyüme ve Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), çarşamba bölge genelinde imalat sanayi PMI ve Euro Bölgesi’nde TÜFE ile işsizlik oranı ve cuma bölge genelinde hizmet kesimi PMI ile ÜFE bilgileri takip edilecek.

– Yurt içinde gözler enflasyon bilgilerine çevrildi

Yurt içinde geçen hafta satış yüklü bir seyir öne çıkarken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 5,44 azalışla 5.191,83 puandan tamamladı.

Cuma günü açıklanacak Ocak ayı TÜFE ve ÜFE verisi yatırımcıların odağında olacak. Aralık ayında yıllık enflasyon baz tesiriyle yüzde 64,27’ye gerilemişti.

Gelecek hafta yurt içinde salı dış ticaret istikrarı ve çarşamba imalat sanayi PMI bilgileri takip edilecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap