Hastalıklara Karşı Kalkanımız: Güçlü Bir Bağışıklık!

 Hastalıklara Karşı Kalkanımız: Güçlü Bir Bağışıklık!

Pandeminin yanı sıra salgın hastalıkların tesirlerini de ağır olarak hissettiğimiz kış günlerinde sıhhat meseleleri yaşamamak için bağışıklığımızı güçlü tutmamız gerekiyor. Güçlü bir bağışıklık için beslenmenin ehemmiyetine dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Merve Ölmez, altın bedelinde tekliflerde bulunuyor.

Kış aylarında yaşadığımız salgın hastalıklar bağışıklığımızı düşürebilir. Kış aylarında vaktimizin büyük kısmını kapalı alanlarda geçirmemiz, güneş ışığından daha az yararlanmamız enfeksiyonlara yakalanmamızı daha da kolaylaştırır. Kapalı ortamların yanı sıra ağır gerilim seviyesi, obezite, uykusuzluk, beslenme üzere birçok faktörün bağışıklığımızı etkilediğini belirten DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Merve Ölmez, tüm bu olumsuz etkenlere karşı kalkanımızın güçlü bir bağışıklık olduğunun altını çiziyor.

Dyt. Merve Ölmez, güçlü bir bağışıklık için altın kuralları şöyle sıralıyor:

 1. Masanız rengarenk ve çeşitli olsun. Süt kümesi, et kümesi, ekmek kümesi, zerzevat ve meyve kümesi üzere besinlerin her birinden kâfi ve istikrarlı almak sağlıklı bir beden için kıymetlidir.
 2. Baharatlardan yararlanın. Zencefil, kırmızı biber, zerdeçal, köri, yenibahar, karabiber üzere besinler hem yemeklerinize lezzet hem de size sıhhat katacaktır. Yoğurtlarda, çorbalarda, salatalarda da kullanabilirsiniz.
 3. Soğan ve sarımsak tüketin. Asırlardır yararları saymakla bitmeyen soğan ve sarımsak çiğ ya da pişmiş olarak tüketildiğinde doğal antibiyotik misyonu görmektedir. Bu yüzden soğan ve sarımsağı sofranızdan eksik etmeyin.
 4. Su tüketimine ihtimam gösterin. Kışın su tüketimi azalsa da bedene alınması gereken su ölçüsü azaltılmamalıdır. En az 2-2,5 L su tüketimi sağlanmalıdır. Su tüketimini kolaylaştırmak ve birebir vakitte C vitamini almak için suyunuza bir dilim limon ekleyebilirsiniz.
 5. Kâfi seviyede C vitamini alın. Portakal, greyfurt, mandalina üzere meyveler C vitamini denilince akla birinci gelenler ortasında olmaktadır. Bu turunçgillerin yanı sıra yeşil biber, kivi, maydanoz, roka da C vitamini açısından yüksek besinlerdir.
 6. Günlük D vitamini kıymetinizi karşılayın. D vitamininin temel kaynağı Güneş’ten kış aylarında yararlanamadığımız için D vitamini kıymetimiz düşmekte bu yüzden bağışıklığımızda zayıflamaktadır. D vitamininin besinsel kaynaklarını (balık yağı, ciğer, yumurta sarısı, peynir, patates gibi)tüketmeye itina gösterelim. Kâfi gelmediği durumda uzman denetiminde destek alınmalıdır.
 7. İdman yapmaya itina gösterin. Nizamlı yapılan antrenmanlar uyku kalitesini güzelleştirirken, bağışıklık işlevlerimizi da artırır. Son araştırmalar uzun vadeli orta şiddetli antrenman programının menopoz sonrasında bayanlarda grip ve soğuk algınlığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.
 8. Ülkü kilonuzu koruyun. Son yapılan çalışmalar fazla yağ dokusunun bağışıklık sistemi üzerine olumsuz tesirlerinden bahsetmektedir.
 9. Kâfi ve kaliteli uyuyun. Yatmadan evvel alkol ve kafeinden uzak durmak ve uygun oda ısısı sizi dinlendirir.
 10. Probiyotik ve prebiyotik kaynaklara öncelik verin. Yoğurt, kefir, ayran üzere probiyotiklere ve probiyotiklerin gücünü artıran besinlere (ev üretimi turşu, mayalı yiyecekler, boza gibi)öncelik vererek bağırsaklarımızdaki faydalı bakteri sayısını artırıp bağışıklığımızı güçlendirebiliriz.
 11. Orta öğünlerde kuruyemiş üzere sağlıklı yağlar tüketin. Ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği hem mineral açısından hem de sağlıklı yağ asidi bakımından fayda sağlar.
 12. Tütün ve alkol, beyaz un, beyaz şeker, asitli içecek tüketiminden uzak durun. Beden direncinizi düşürerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır.
 13. Omega-3 yağ asitlerinden varlıklı yağlı balıklar, avokado, keten tohumunu beslenmenize ekleyin.
 14. Bağışıklığımızı güçlendirmek için kullanılan D vitamini, çinko, C vitamini, omega-3, alfa lipoik asit, beta glukan, kara mürver ve propolis desteklerini bir uzmana danışarak kullanın.
 15. Ihlamur, adaçayı, karahindiba, papatya, ekinezya, zencefil, hibiskus ve kuşburnu çayı tüketin. Bu çaylar hem metabolizmanızı hızlandırır hem de üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap