Tatil dijital fırtınaya dönüşmesin

 Tatil dijital fırtınaya dönüşmesin

Yarıyıl tatili başladı. Soğuk havanın ve pandeminin de tesiriyle her yaştan öğrenci meskenlerde, muhtemelen bilgisayar ya da telefon ekranlarının başında vakit geçirecek. Bu kaidelerde çocukların dijital oyun oynama mühletini kısıtlamak, hele de tatil günlerinde epey güç. ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, çocukların ekran müddetini makul ve sağlıklı bir ölçüyle sınırlamamıza yardımcı olacak ebeveynlere yönelik kimi teklifler sıraladı.

Çocuklarınızın elektronik aygıtları sağlıklı kullanmaları için sizin örnek olmanız değerli. İzleseniz de izlemeseniz de televizyonu art planda açık tutmanız yahut her boş vaktinizde elinizin telefonunuza gitmesi çocuğunuz için güzel örnek olmayacak.

Çocuklarınıza örnek olun

Bugünün çocukları teknoloji konusunda yetişkinlerden daha fazla şey biliyor. Bu nedenle toplumsal medya uygulamalarındaki yeniliklerden ya da yeni uygulamalardan haberdar olmanız değerli. Toplumsal medyanın risklerini ve tehlikelerini anlamadan çocuğunuza öğretemezsiniz. Elektronik aygıtları ve çocuklarımızı nasıl etkilediğini öğrenmek önceliğiniz olsun.

Teknolojisiz alanlar belirleyin

Meskeninizde akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar üzere elektronik aygıtlara müsaade vermediğiniz alanlar belirleyin. Mesela yemek odası yahut mutfak, yemek ve aile sohbeti için ayrılmış teknoloji içermeyen bir alan olmalıdır. Tüm ailenin teknolojik aygıtlardan uzak kalacağı vakitler belirleyin ve daima birlikte bu kurala uyun.

Ebeveyn denetimi uygulamaları kullanın

Çocuklarınızın televizyonda ne izlediğini ve internette neler yaptığını bilmenize imkan tanıyan ebeveyn denetimi yazılımları kullanın. Çocukların tablet, telefon ve bilgisayarlarında karşılaşabilecekleri milyonlarca tehdit var ve bunların hepsini bilmenize imkân yok. Ebeveyn denetimi yazılımları, hazır listeler sayesinde bu tehditlere karşı çocuklarınızı korur, izledikleri içerikleri yaş kümelerine nazaran otomatik olarak sınırlandırabilmenizi sağlar.

Ekran karşısında geçirilen uzun mühletlerin ziyanlarını anlatın

Kendileriyle konuşulduğunda çocuklar çok daha akılcı davranabiliyorlar. Fazla ekran mühletinin ziyanları anlatılan bir çocuk, birlikte koyacağınız kurallara uyacaktır. Yaşına uygun olmayan şiddet içeren görüntü oyunlarının ve sinemaların çocuklara nasıl ziyanlı olabileceğini açıklayın. Hudutlu, fazla hareketli ve yorgun olmalarının sebebinin görüntü oyunlarına kendilerini uzun mühlet kaptırmaları olduğunu anlatın. Bu ortada internette karşılaşabilecekleri yabancıların neden olabileceği tehlikeleri de tartışın. Tehlikelerden korunmak için aile olarak nasıl birlikte çalışabileceğinizi konuşun.

Çocuğunuzun hesaplarını bilin

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, parolalarını, toplumsal medya hesaplarına erişim bilgilerini bilmeniz gerekli olabilir. Çocuğunuzun dahil olacağı toplumsal medya ve başka hizmetler hakkında kurallar belirlemeniz de kıymetlidir. Birçok çocuk, siber zorbalık üzere internette karşılaşacağı problemlerle başa çıkmak için gerekli olgunluğa sahip değildir. Toplumsal medya kullanıyorsa çocuğunuzun inançta kalmasına yardımcı olmak için gerisini kollamanız değerlidir.

Ekran mühletini ayrıcalık haline getirin

Ekran müddeti bir hak değil bir ayrıcalık olmalıdır. Televizyon vakti yahut bilgisayar kullanımı üzere ayrıcalıklarını olumsuz bir sonuç olarak elinden alın. Müsaade verilen ekran mühletini kesin olarak belirledikten sonra ödül olarak ekstra vakit kazanmasına müsaade vermeyin. Günlük hududa sadık kalın gerektiğinde eğlenceli olabilecek ve fiyatsız öteki mükafatlar sunun.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap