Hedefe az kaldı

 Hedefe az kaldı

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasıyla kurulan kütüphane sayısı 39 oldu
 

Dayanışmanın kenti İzmir’de kitaba erişimde zorluk yaşayan mahalleler için başlatılan “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasında kurulan kütüphane sayısı 39 oldu. Kampanyaya bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı. Lider Tunç Soyer kampanyaya dayanak olanlara teşekkür ederek, “Okuyamayan, bilgiye erişimde zahmet çeken kim varsa var gücümüzle onun yanında olacağız. Birinci etapta amacımız olan 50 kütüphaneyi tamamlamaya çok az kaldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in bilgiye erişimde fırsat eşitliği prensibiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası meyvelerini veriyor. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in birinci bağışçısı olduğu “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası kapsamında müracaatta bulunan muhtarlıklara kurulan kütüphane sayısı 39’a çıktı. İzmir’de dayanışmanın her örneğini vatandaşla el ele vererek başardıklarını tabir eden Lider Tunç Soyer, “İzmir dayanışmasını kitap kampanyasında da görmek beni epeyce keyifli ediyor. Okuyamayan, bilgiye erişimde zahmet çeken kim varsa var gücümüzle onun yanında olacağız. Yanında olacağız ki aydınlık yarınlara ulaşacağız. Birinci etapta gayemiz olan 50 kütüphaneyi tamamlamaya çok az kaldı. Kampanyamız devam ediyor. Dayanışmamıza d estek veren 7’den 70’e herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Birinci ve ikinci el kitap kabul ediliyor
“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasına bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı. Kampanyaya birinci ve ikinci el kitapla takviye olunabiliyor. Lakin kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçılar yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını kitap teslim noktalarına bırakarak ya da kitap kumbaralarına atarak kampanyaya takviye olabiliyor. Bağışlanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü takımları tarafından tasnif ediliyor ve muhtarlık kütüphanelerine gönderilmek üzere hazırlanıyor.

4 mahallede çalışmalar sürüyor
İZBETON Buca Dicle, Çiğli Maltepe, Karabağlar Cennetçeşme, Bornova Koşukavak mahallelerinde kütüphane kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer İzmirlileri ve kurumları kampanyayı büyütmeye çağırarak ziyaretçilerinden de çiçek ve ikram yerine kitap getirmelerini istemişti.

Kampanya takviye noktaları:
Metro istasyonlarında (Fahrettin Altay, Konak, Üçyol ve Bornova)
İskeleler (Konak, Karşıyaka ve Bostanlı)
Kent Kütüphanesi, Alsancak
Şato Kütüphanesi, Konak
Tarihi Havagazı Fabrikası Araştırma Kütüphanesi, Alsancak
Yahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi, Buca
Güzelbahçe Kütüphanesi
Işılay Saygın Kütüphanesi, Buca
İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi Kütüphanesi, Sasalı, Çiğli
Vapur Kütüphaneleri: Ahmet Piriştina Otomobilli Vapuru, Fethi Sekin Otomobilli Vapuru ve Uğur Mumcu Otomobilli Vapuru
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Konak
Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Bornova
Yasemin Kafe, Bostanlı
Eşrefpaşa Hastanesi Karşıyaka Polikliniği
İZSU Genel Müdürlüğü Balçova hizmet binası

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap