“İlave fiyat farkı düzenlemesi sıkıntıya deva olmaktan uzak kaldı”

 “İlave fiyat farkı düzenlemesi sıkıntıya deva olmaktan uzak kaldı”

İnşaat dalının son devirde en büyük külfeti olan öngörülemez seviyedeki maliyet artışlarının telafisi konusunda Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) uzun ve ağır eforları ile Meclis gündemine gelen ve kapsamında kamu projelerine ek fiyat farkı ödenmesi ile mukavelenin periyoduna ait düzenleme içeren “Torba Yasa”, TBMM Genel Kurulu’nda 19 Ocak’ta kabul edildi.

Kabul edilen ek fiyat farkı düzenlemesi ile ilgili açıklama yapan TMB Lideri M. Erdal Eren, salgının başından bu yana yüzde 278’i bulan inşaat girdi maliyet artışlarına işaret ederek, “2021 yılını kapsaması istikametindeki taleplerimize rağmen, düzenlemenin 11. hususunda kamu ile iş yapan müteahhitlere ödenecek ilave fiyat farkı için devir 01.07.2021- 31.12.2021 olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralığı, artık nefesi tükenmiş olan meslektaşlarımızın en az iş yaptıkları ve son iki ayı da kışta olan altı aydır” dedi.

‘Cumhurbaşkanımızın dikkatlerine bir defa daha sunuyorum’

Dikkate alınması gereken en değerli öge olarak başlamamış yahut yüzde 50’den az ilerlemiş işler için tasfiye hakkı getirilmesi tekliflerinin düzenlemede yer almadığına dikkat çeken Eren, şöyle devam etti: “Ayrıca düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında verilen önerge, TOKİ dışında emsal nitelikli patron yönetimlere üstyapı projeleri gerçekleştiren meslektaşlarımızda hayal kırıklığı yaratmıştır.

Sonuç olarak çıkarılan düzenleme, inşaat kesimi ile onun direkt ve dolaylı tesiri altındaki çok sayıda alt kesime kıymetli biçimde etki eden probleme deva olmaktan uzak kalmış, bölümün en değerli beklentisi olan tasfiye hakkına da yer verilmemiştir. Bu çerçevede kesimimizin içinde bulunduğu durumu, Kanunu onaylayacak Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatlerine bir sefer daha sunuyorum.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap