İstanbul Genelinde Olumsuzluk Yaşanmadı

 İstanbul Genelinde Olumsuzluk Yaşanmadı

İstanbul’da soğuk ve yağışlı hava tesirli olmaya başladı. Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ilçelerinde başlayan kar yağışı ilerleyen saatlerde kent genelinde tesirli oldu. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve beraberindeki İBB heyeti, alınan tedbirleri denetledi, çalışmaları AKOM’dan takip etti. Alınan tedbirler sonuç verdi. Sabaha kadar devam eden çalışmalar sayesinde, İstanbul genelinde rastgele bir olumsuzluk yaşanmadı.

Soğuk ve yağışlı hava dün saat 17.00’dan itibaren tüm Marmara Bölgesi’yle birlikte İstanbul’da da tesirini gösterdi. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar AKOM’da ilgili İBB ünitelerinin yöneticileriyle İstanbul’da alınan tedbirleri gözden geçirdi. Ek tedbirler alınması için kıymetlendirme toplantısı yapıldı. İstanbul trafiği anbean takip edildi.

BİRİNCİ GÜN OLUMSUZLUK YAŞANMADI

Ortalarında Yol Bakım, İBB İtfaiyesi, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta, İGDAŞ, ALO 153 Tahlil Merkezi, Park Bahçeler Müdürlüğünün de bulunduğu toplam 26 İBB Ünitesinin yöneticileri, takımlarının çalışmalarını AKOM’dan takip etti. Datalar anında değerlendirildi. Gerekli müdahaleler yapıldı. Karne tatiliyle birlikte İstanbul’da kar yağışının akşam saatlerinde tesirli olması yoğunluğu yüzde 90’lara çıkarsa da kent geleninde kapanan yol olmadı. Trafikte olumsuzluk yaşanmadı.

5 BİN TON TUZ, 6.5 TON SOLÜSYON DÖKÜLDÜ

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken İkaz Sistemi) gelen bildiriler doğrultusunda takımlar çalışma yürüttü. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen bilgiler ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar üzere kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara gruplar tarafından anında müdahale edildi. İBB Yol Bakım takımı şuana kadar 5 bin ton tuz, 6,5 ton da solüsyon kullandı.

İBB EVSİZLERİ KONUK EDİYOR

Sokakta yaşayan evsizler, zabıta takımları tarafından ikna edilip sıhhat denetimlerinden geçirildikten sonra İBB tesislerinde konuk edildi. Erkekler için Esenyurt’ta bulunan 300 kişi kapasiteli bakım merkezi, bayanlar için de 100 kişi kapasiteli Kayışdağı’ndaki misafirhane hizmet vermeye başladı. Bu merkezlerde giysi, hijyen, ilaç takviyesi veriliyor. Buna ek olarak, sıhhat taramasından sonra, COVID olumlu çıkan evsizler, belirlenen alanlarda izolasyona alınacak. Bu çalışmalar, İBB Sıhhat Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

TAŞINABİLİR BÜFELER HAZIR BEKLİYOR

Yoğun kar yağışlarında, ferdî otomobillerini kullanmayı tercih eden vatandaşların trafikte kalmaları senaryosuna rağmen İBB: sıcak içecek, çorba ve su servisi hizmeti sunan taşınabilir büfelerini hazırda tutuyor.

CAN DOSTLARIMIZA GÜNLÜK YAKLAŞIK 2 TON MAMA

İBB Veteriner Hizmetleri, soğuk günlerde sokaktaki canlarımız için çalışmalarına orta vermeden sürdürecek. Alo 153’e gelen hasta ve yaralı hayvan ihbarları, 24 saat boyunca alınmaya devam ediyor. Belirlenen iki bakımevinde gece çalışması kapsamında 21 işçi ve 4 araç ile sahipsiz hayvanların muayene, tedavi ve bakımları yapılacak. Vilayet genelinde 500 noktada günlük yaklaşık 2 ton mama ile sahipsiz hayvanlara besin takviyesi yapılıyor.

İSTAÇ 780 İŞÇİ İLE ALANDA

Avrupa ve Anadolu Yakası Kent Paklık Şefliği grupları, bugün beklenen ağır kar yağışıyla ilgili öncelikli olarak; E-5 güzergâhındaki yaya üst geçit-alt geçit -yürüyüş yolları, merdivenleri, duraklardaki bekleme yerleri; kıyı yolları, hastane, okul üzere kamu kuruluşlarının önlerinde kar küreme üzere paklık süreçlerini gerçekleştiriyor. Avrupa Yakası ve Anadolu yakasında tıbbı atık toplama işlerine orta verilmedi.

METROBÜS ÇİZGİSİNDE 33 İŞ MAKİNASI MİSYONDA

Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da vazife başında olacak. Metrobüs güzergahı boyunca da 33 iş makinası ortaya çıkabilecek aksiliklere müdahale için hazır bekliyor.

7 BİN 421 İŞÇİ, 1.582 ARAÇ 7/24 VAZİFE BAŞINDA

İstanbul’da toplam 7 bin 421 işçi, 1.582 karla uğraş aracı ve iş makinası, ana cadde ve meydanların açık tutulması için vazife başında. Kentin 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda toplam 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam 1.290 ton solüsyon, karla uğraş için aralıksız çalışıyor.

DATALARLA İBB KIŞ ÇALIŞMALARI

İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki üzeredir;

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

İşçi Sayısı: 7.421

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.582

Tuz Stoku: 206.056 ton

Kutu Tuz (kritik noktalara): 350 adet

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için) : 142

Vinç – Kurtarıcı Sayısı: 11

Metrobüs Güzergâhı: 187 km (33 iş makinesi)

Buzlanma Erken İkaz Sistemi: 60 istasyon

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap