Kadınların hak mücadelesini anlatan filme büyük ilgi

 Kadınların hak mücadelesini anlatan filme büyük ilgi

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Bir Direktör Bir Söyleşi etkinliğinde Metin Yeğin’in Grev isimli sineması sinemaseverlerle buluştu. Gösterimin akabinde sinemanın senaryosunu yazan ve yöneten Metin Yeğin, izleyicilerle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Nilüfer Belediyesi’nin sanat aktiflikleri kapsamında düzenlediği Bir Direktör Bir Söyleşi aktifliği sinema meraklılarını hem özel sinemalarla hem de direktörlerle buluşturuyor. Aktiflik kapsamında bu kere Grev isimli sinema izlenime sunuldu. Metin Yeğin’in yazıp yönettiği Grev’de, 1910 yılında Bursa’da ipek personelliği yapan müslüman ve gayrimüslim bayanların berbat çalışma şartlarına karşı direniş anlatılıyor. Konak Kültürevi’nde izlenime sunulan ve Pelin Batu, Tansel Öngel, Orhan Alkaya ve La Casa de Papel dizisinde Lizbon karakterini canlandıran Itziar Ituno Martinez’in oynadığı sinema, sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Gösterim sonunda Metin Yeğin düzenlenen söyleşide izleyicilerle buluştu. Büyük emek ve özveriyle çekilen sinemanın, ülke çapında benimsendiğine ve hak çabasının sesi olduğuna dikkat çeken Metin Yeğin, “Bu sinemanın en hoş yanı bir politik aksiyona dönüşmesi oldu. Beşerler bu sinemada kendilerinden çok şey buluyor. Türkiye’nin birçok yerinde büyük ilgi gördü ve beşerler ellerinde pankartlarla izlediler. Sinemada çeşitli ülke ve bölgelerden, bayanların hak uğraşlarından örnekler var. Bu projede Bursa’daki grev ve İspanya’daki ihtilali birleştirdik. Bayan birlikteliğini ve uğraşını geniş olarak işledik. Bugün hayatın her alanında ezilmişlik ve hak gayreti var. Ben umutlu projeler yapmak istiyorum” dedi.

Oyuncular ile set çalışanlarının sineması çok sevdiğini ve büyük özveri gösterdiklerini vurgulayan Metin Yeğin, Grev’in devamının geleceğini müjdeledi. Ayrıyeten iki yeni personel sineması daha çekeceklerini tabir eden Metin Yeğin, bu cins projelerin gayret gerçeklerini en güzel biçimde gözler önüne serdiğini tabir etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap