Başkan Soyer’e iklim kriziyle mücadele ödülü

 Başkan Soyer’e iklim kriziyle mücadele ödülü

İz Gazete’nin “İklim Kriziyle Mücadele” temalı “İz Bırakanlar Ödülleri” verildi. İklim kriziyle gayret için yaptığı çalışmalar nedeniyle ödül alan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer “İzmir’de tabiatla ahenk içinde bir hayat için attığımız adımların ülkemize ve dünyamıza ilham vermesini diliyorum” dedi.

İz Gazete’nin 6. Kuruluş Yıldönümü, gazetenin klasik “İz Bırakanlar” ödül merasimiyle Tarihi Havagazı Fabrikası’nda kutlandı. Bu yıl “İklim Kriziyle Mücadele” temasıyla dağıtılan mükafatlar İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili, TBMM Etraf Kurulu Üyesi Murat Bakan, Kozmik Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Avukat Hasret Altıparmak ve Avukat Cem Altıparmak çifti ile Karadeniz’de etraf çabasının sembol isimlerinden merhum Metin Lokumcu ismine oğlu Ulaş Lokumcu’ya verildi.
Merasim İzmir’de basın, siyaset, sanat, iş dünyasından çok sayıda ismi bir ortaya getirdi. İz Gazete Genel Yayın Direktörü Ümit Kartal genç bir takımla çıktıkları yolda basın meslek prensiplerinden ödün vermeden devam edeceklerini söyledi. Merasimde konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi de yaşadığımız süreçte basın özgürlüğünün ve lokal basının değerine dikkat çekti.

“Çağın sonunu biz belirleyeceğiz”
İklim değişikliğine karşı çalışmaları nedeniyle 2021 İz Bırakanlar mükafatına layık görülen Lider Tunç Soyer, “Doğayla uyumlu bir uygarlık kurmanın insanlığın en temel sorunu haline geldiği çağda yaşıyoruz. Bu çağın sonunu biz belirleyeceğiz. Ya iklim ihtilaliyle tabiattaki tüm canlılarla birlikte yaşamaya devam edeceğiz ya da gezegenimizin yangın yerine dönmesine seyirci kalacağız. Gezegenimiz bizim ortak mukadderatımız. Burası milyarlarca birebir cümlenin birebir anda söylenip tek bir kıssaya dönüştüğü yer. Her birimizin hangi cümleler kurduğunun çok değeri var. Ortak öykümüzün mi yoksa kendi hırsımızın mı cümlelerini kuruyoruz. Gezegenimizin geleceğini belirleyecek bu. Gezegenimizin bu harap hali bize çok açık anlatıyor ki insanın doymak bilmez cümlelerini duymaya tahammülü yok. Bu nedenle biz İzmir’de öteki cümleler kurarak başladık işe. Öbür bir tarım mümkün diyoruz. Zira iklim kriziyle yüzleşen çağımızda en eksilen şey su ve biyolojik çeşitlilik. Her ikisinin de sebebi yanlış tarım politikaları” dedi.

“İzmir’de attığımız adımların dünyaya ilham vermesini diliyorum”
Misyona geldiğinden bu yana İzmir’de her felaketi yaşadıklarını hatırlatan Lider Soyer, “Öğrendiğimiz çok şey var. En temelde gördüğümüz husus dirençli olmanın tek yolu dayanışma içinde olmak. Yalnızca birbirimizle değil tabiatla da olmak. İzmir’i doğasıyla birlikte ileriye taşımak. İnsanlık iklim ihtilalini yapmaya hazırlanıyor. Ne siyaset ne ticaret ne turizm ne tarım iklim kriziyle uğraştan azade değil. İzmir’in belediye lideri olarak en temel odak noktamız; gelecek kuşaklara ömür kalitesi yüksek tabiatın muazzam çeşitliliğini yaşatan bir İzmir bırakmak. İklim kriziyle uğraşta ortaklaşan kalıcı tahlillere yatırım yapıyoruz. İzmir’de tabiatla ahenk içinde bir ömür için attığımız adımların ülkemize ve dünyamıza ilham vermesini diliyorum. Kesinlikle kazanacağız” sözlerini kullandı.

Bakan: “Biz uğraşa devam edeceğiz”
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mükafatını aldıktan sonra yaptığı konuşmada tabiat için verilen uğraşa dikkat çekti. Murat Bakan, “İzmir Türkiye’de iklim krizine karşı rol model olan bir kent. Çaba buradan yükselecek. Maden bir ağaç yaprağını incitmeyecekse çıkarılmalı. İktidarın derelerimiz, dağlarının, denizlerimizle, onları korumakla ilgili sorunu olmayabilir. O bizim işimiz. Biz gayrete devam edeceğiz” diye konuştu.

Lokumcu’nun oğlu ve torunu sahnede
Metin Lokumcu’nun mükafatını almak üzere oğlu Ulaş Lokumcu ise kızı ile sahneye çıktı. Lokumcu, babasının HES’lere karşı verdiği çabayı hatırlatarak “Çocuklarımızın geleceği için çaba etmek zorundayız” dedi.
Üniversal Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir, Avukat Hasret Altıparmak ve Avukat Cem Altıparmak çifti de ödül alanlar ortasında yer aldı.

2020 mükafatları de verildi
Merasimde, pandemi kısıtlamaları nedeniyle geçen yıl verilemeyen 2020 yılı mükafatları de dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı 30 Ekim zelzelesinde yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarından ötürü mükafata layık görülmüştü. İtfaiye Daire Lideri İsmail Derse mükafatı çalışma arkadaşlarıyla aldı. Kovid-19 salgınında canla başla çalışan tüm sıhhat çalışanları ismine İzmir Tabip Odası’na verilen mükafatı de Tabip Odası Lideri Dr. Lütfi Çamlı idare şurası üyeleriyle mükafatı kabul etti. Dünya Rekortmeni İzmirli Ulusal Yüzücü Emre Sakçı da mükafatını alkışlar ortasında aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Biz Varız” kampanyasına takviye için İz Gazete’nin düzenlediği 7 saatlik toplumsal medya canlı yayınını organize eden Dayanışmayı Canlandıralım Yayını Komitesi ismine da mükafatı evvelki devir CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap