Karda kalan arabayı itmek kalp krizi sebebi

 Karda kalan arabayı itmek kalp krizi sebebi

Sert rüzgâra karşı yürümeyin, karda kalan arabayı itmeyin

Soğuk havaların kendini yeterlice göstermeye başladığı, kardan tüm ülkenin beyazla kaplandığı şu günlerde kalp sıhhatini korumak her zamankinden daha da değerli. Sert rüzgâra karşı yürümek, karda kalan arabayı itmek üzere olaylar şahısta kalp krizine sebep olabiliyor. Bilhassa kişinin kalp damarlarında bir tıkanıklık varsa, kalp adalesine kâfi kan gidemiyor. Bir de bunun üzerine ağır antrenmanlarla kalbi çok fazla çalıştırınca krize davetiye çıkıyor. Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kışın kalp sıhhatini müdafaanın yolları hakkında bilgiler verdi…

“Kış aylarında hareket alanı daralıyor” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Açık havada yapılan yürüyüş bizim en sevdiğimiz, kalp dostu bir kardiyo egzersiziyken, kış aylarında çok fazla açık havada yürüyüş yapmak mümkün olmayabiliyor. Kapalı alanlarda, yürüyüş bandında yürümektense açık havada yürümek daha yararlıdır. Havalar soğuyunca beşerler açık havada spor yapmakta zahmet çekiyor. Bu nedenle kendimize kapalı alanlarda da hareket alanı oluşturmamız gerekiyor. Meskende spor yaparak, hareketli yaşama kış aylarında da devam edilmelidir” diyerek uyarıyor.

KALP ADALESİNE KAN GİTMİYOR

“Kış aylarında daha fazla ağır idmanlar yapılıyor. Bu durum kalp için bir risk teşkil ediyor. Sert rüzgâra karşı yürümek, karda kalan arabayı itmek üzere olaylar bireyde kalp krizine sebep olabiliyor. Bilhassa kişinin kalp damarlarında bir tıkanıklık varsa, kalp adalesine kâfi kan gidemiyor. Bir de bunun üzerine ağır antrenmanlarla kalbi çok fazla çalıştırınca krize davetiye çıkıyor. Bilhassa göğüs ağrısı, ailesinde genetik kalp hastalığı, kilo sorunu olanlar, kolesterol, tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar ve sigara kullananlar; kışın soğuk havalarda ağır antrenmanlardan ve ani hareketlerden kaçınmalıdırlar.”

BİR ANDA SOĞUĞA ÇIKMAK SPAZM SEBEBİ

“Soğuk havayla temas kalp krizi sebebi olabiliyor” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Sıcak ortamdan bir anda soğuk havaya çıkmak kalp spazmlarına yol açabiliyor. Sıcak bir ortamdan soğuk ortama geçerken göğüs kısmını sıcak tutacak formda giyinmeden bir anda soğukla temasa geçmemek lazım. Çok sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama çıkıldığında beden önemli bir ısı değişimine maruz kalıyor. Biz kalp hastalarının saunaya girmelerini önermiyoruz. Saunaya gitseler bile saunadan çıkıp bir anda soğuk havuza girmelerini istemiyoruz. Beden uzun mühlet sıcakta kaldığında tüm damarlarla birlikte kalp damarları da genişliyor. Kişi sıcaktan bir anda soğuğa çıktığında ani bir spazmla kalbe giden kan ölçüsünde önemli bir azalma oluyor. Bu nedenle kış aylarında sıcak-soğuk farkından kaçınmak gerekiyor. Kazak üzere tek kat kalın kıyafet giyinmektense, kat kat kıyafet giyinmek bedeni korumak açısından daha yararlı olacaktır” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap