Sömestr Tatiline Pratik Beslenme İpuçları!

 Sömestr Tatiline Pratik Beslenme İpuçları!

“Okul devrindeki alışkanlıklar tertipli olarak sürdürülürken okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte çocukların ömür halleri farklılaşmaya başlayacaktır. Bu durum beslenme açısından ebeveynler ve çocuklar tarafından hem uyguna hem de berbata evrilebilir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. İrem Aksoy, açıkladı.

Şayet ki çocuğun okulda beslenmesi yetersiz yahut tam manasıyla sağlıklı değilse meskende denetimli bir formda sağlıklı beslenme nizamı rahatlıkla oluşturulabilir. Bu sayede çocuk, süreci yanlışsız pahalandıran ebeveynlerinin takviyesiyle daha sağlıklı ve tertipli bir beslenme alışkanlığı edinebilir. Yarıyıl tatilini sıhhat ve beslenme manasında daha verimli hale getirmek, çocuklarınızın bağışıklığını desteklemek için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Vitaminler hastalıkları savıyor

Öncelikle unutulmamalıdır ki okul devrindeki çocuklar değerli bir büyüme ve gelişme sürecindedir. Münasebetiyle bu devirdeki çocukların güç harcamaları daha çok ve besin ögesi gereksinimleri daha değerlidir. Çocukların büyüme ve gelişmesine takviye olmak için birtakım parametrelere dikkat etmek gerekir. Bilhassa güzel protein kaynaklarıyla beslenmelerini sağlamak, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını eksiksiz olarak tamamlamak çocuklar için elzemdir. Birebir vakitte kış mevsiminin ve pandeminin getirebileceği sıhhat sıkıntılarına karşı çocukların bağışıklığını güçlü tutmakta yarar var. Bu durumda bağışıklık istemine en çok katkıda bulunanlar listesinde birinci sırada antioksidan içeriği yüksek zerzevat ve meyveler yer alıyor. Öteki yandan bağışıklığa takviye olarak hayati ehemmiyet taşıyan vitamin ve minareller; A, C ve D vitaminleri ile çinko ve demir mineralleridir. Bunlara ek olarak B kümesi vitaminleri, E ve K vitamini, selenyum, magnezyum üzere öteki mineraller de dayanak olmaktadır. Bu vitamin ve mineralleri kâfi alamayan çocukların, bağışıklık işlevi bozularak enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı hassaslıkları artabilir. Vitamin ve minerallere ek olarak bağırsak mikrobiyatasını destekleyen besin bileşenleri ve öbür yararlı bileşikler de bağışıklık yansısını desteklemektedir.

Bu kış periyodunda, yarıyıl tatili için konutunuzda eksik olmaması gereken en önemli besinlere değinmek gerekirse;

  • Renkli zerzevat ve meyveler,
  • Kaliteli protein kaynakları ve en değerlisi yumurta,
  • Besleyici pahası yüksek kuruyemişlerden badem, ceviz,
  • Bağırsak sıhhatine takviye olarak yoğurt, kefir örnek verilebilir.

Valizinizde sağlıklı atıştırmalıklara yer verin;

  • Taşıma kolaylığına nazaran taze yahut kuru meyveler,
  • Kefir yahut süt,
  • Kuruyemişler,
  • Multivitamin yahut mineral destekleri, probiyotikler.

Çocukların beslenme konusunda bilinçlendirilmesi, seçimlerini gerçek yapmaları açısından çok yarar sağlayacaktır. Öteki yandan konutta sıhhatsiz atıştırmalıklar bulundurmak ya da dışarda istediği besinin ziyanlarını gözetmeden yalnızca onu keyifli etmek yahut bir nevi ödül niyetine verilen besinler çocuklarınıza yarardan çok ziyan verebilir. Bu tatil periyodunda hem çocuklarınızla vakit geçirmek hem de çocuklarınızın beslenme konusunda bilinçlenmesine ve eğitilmelerine imkan sağlayabilirsiniz. En kolayından süt ve süt eserleri, tahıllar, et ve et eserleri, yağlı tohumlar, meyve ve sebzeler üzere besin kümelerinin her birinin beslenmelerinde olması gerektiğinden ve bunların istikrarlı bir halde alınmasının sağlıklı bir ömür sürmelerine katkı sağlayabileceğinden bahsedebilirsiniz. Ek olarak çocuklarınızla birlikte meskende sağlıklı tarifler yapabilir ve sağlıklı beslenmeyle ilgili yararlı kitaplar okuyabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap