Kırsalda kardan kapanan 5 bin 812 kilometre yol ulaşıma açıldı

 Kırsalda kardan kapanan 5 bin 812 kilometre yol ulaşıma açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, son 49 yılın en ağır kar yağışı nedeniyle yolu kapanan 941 kırsal mahalleye ulaşımı sağladı.

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rastgele bir mağduriyet yaşamaması için kent merkezi ve ilçelerde karla uğraş çalışmalarına devam ediyor.

Yapı Yol Bakım ve Altyapı Uyum Daire Başkanlığı, kırsal ilçelerde 109 araç ve 188 işçiyle 24 saat temeline nazaran yaptığı çalışmada 1047 kırsal mahalleden 941’ine yol açma çalışması yaptı. 5 bin 812 kilometrelik yolu açan gruplar, 106 kırsal mahalleye ulaşımı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında Kulp’ta 4, Ergani’de 1 ,Hani’de 1 hastanın hastaneye ulaştırılması sağlandı. Kar yağışının başladığı günden bugüne 98 hastanın hastanelere ulaşması için yollar açıldı.

Kent merkezinde tuzlama çalışmaları devam ediyor

Kent merkezinde ise takımlar, 250 kilometrelik yol ağında 71 işçi, 7 kar küremeli tuz serici, 2 kar küreme aracı, 5 greyder, 14 kazıcı ve yükleyici, 2 kamyonet, 5 pikap, 1 traktör ve 2 loder ile temizleme ve tuzlama çalışması yaptı.

Etraf Müdafaa ve Denetim ile Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlıkları tarafından oluşturulan gruplar, merkez ilçelerindeki bulvar, cadde, sokak, kaldırım ve meydanlar kar küreme araçlarıyla temizlendi ve buzlanmanın önüne geçilmesi hedefiyle tuzlama çalışmaları yapıldı.

Sokakta kalanlar otellere yerleştirildi

Soğuk havalarda vatandaşların mağdur olmaması için özel bir takım oluşturan Zabıta Daire Başkanlığı, hastaneler, otogar, tren istasyonu, otobüs durağı, bankamatik ve parklarda yaşayan evsizlere yönelik çalışma yaptı.

Zabıta gruplarınca tespit edilen yardıma muhtaç ve evsizleri kentteki otellere yerleştiriliyor.

Can dostlara mama bırakıldı

Sokakta yaşayan ‘Can Dostları’ için çalışma başlatan Sıhhat İşleri Daire Başkanlığı, 20 işçiden oluşan 5 takım kurarak makul noktalarda köpek ve kedi maması bıraktı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap