Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı 10 Etkili Önlem!

 Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı 10 Etkili Önlem!

Kış aylarında bilhassa soğuk hava ve rüzgar cilt sıhhatimizi olumsuz etkiliyor. Ciltte kuruluk, bu mevsimde en sık görülen cilt meseleleri ortasında birinci sıralarda yer alıyor. Soğuk ve rüzgarlı hava cildimizin kollayıcı bariyerinde hasar oluşturuyor. Bunun sonucunda cildimizin su tutma kapasitesi azalıyor. Cildimizde oluşan sıvı kaybı nedeniyle de cildimiz kurumaya başlıyor. Ciltte kuruluk bedenin çabucak her bölgesinde görülse de, kış aylarında en sık soğuk havaya maruz kalan ellerde, yüz bölgesinde ve dudaklarda oluşuyor. Cildimiz kuruduğunda yaygın olarak pul pul dökülmeler, gerilme hissi ve kaşıntı üzere meseleler gelişerek hayat kalitemizi olumsuz etkiliyor. Tedbir alınmadığı takdirde ise kuruluğun artmasıyla birlikte ciltte geniş ve derin çatlaklar, egzama, enfeksiyon ve alerjik tepkiler üzere daha önemli tablolar ortaya çıkabiliyor! 

Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, bu nedenle ciltte oluşan kuruluğun hafife alınmaması gerektiğini belirterek, “Kuru cilt tedavi edilmezse egzama gelişebildiği üzere, daha evvelden egzaması olan bireylerde de hastalık etkinleşiyor. Önemli kuruluklar cilt bariyerinin yıkılmasına neden olarak enfeksiyonlar için bir odak olabiliyor. Bunların yanı sıra alerjenler hasar görmüş olan cilt bariyerinden bedene çok daha rahat girerek alerjik tepkileri tetikleyebiliyor. Hasebiyle alınan tedbirlere karşın ciltte oluşan kuruluğun şiddeti artıyorsa, vakit kaybetmeden bir tabibe başvurmak büyük değer taşıyor” diyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, kış aylarında ciltte oluşan kuruluğa karşı almamız gereken tedbirleri anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu! 

Günde 2 sefer nemlendirin

Cilt kuruluğuna karşı nem esirgeyici tedbirler almanız ve cildinizi sık sık nemlendirmeniz büyük kıymet taşıyor. Nemlendirici eserleri günde 2 sefer ve banyodan çabucak sonra, cildinizin gözenekleri şimdi açık iken sürmeye itina gösterin. Üre, seramid yahut alfa hidroksi asit içeren nemlendirici eserleri ılık banyonun akabinde kullanabilirsiniz. Ayrıca kış mevsiminde cildi nemli tutan yağ oranı yüksek nemlendirici eserleri tercih edin. 

Cildinizi sabunla temizlemeyin

Cilt paklığında sabun kullanımından kaçının. Çünkü bu eserler cilde nem veren yağ katmanını ciltten uzaklaştırarak kuruluğun şiddetini artırabiliyorlar. Cildinizi kurutmayan, yani alkali olmayan temizleyici eserleri tercih edin. Yüzünüzü, ciltteki esirgeyici yağ katmanı azalacağı için günde iki defadan fazla yıkamaktan kaçının.  

Çok sıcak suyla duş almayın

Çok sıcak su ciltte kuruluğu arttırdığı için ılık suyla duş almayı alışkanlık edinin. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, “Ayrıca uzun müddetli ve sık banyo yapmayın. Günde en fazla bir kere duş almanız kâfi gelecektir. Duş alımından çabucak sonrasında cildinize uygulayacağınız nemlendiriciler de cilt kuruluğunu denetim altında tutmanızda yarar sağlayabiliyor.” diyor.

Odanın nem oranına dikkat! 

Hava kuruluğunu önlemek için odaların nem oranına dikkat edin. Böylelikle ciltte gelişen kuruluğun şiddetlenmesini engelleyebilirsiniz. Odalardaki nem oranının yüzde 50- 60 ortasında olması öneriliyor. Ayrıyeten sıcak ve soğuk hava da cilt kuruluğunu şiddetlendirdiği için oda sıcaklığını 21-25 derece ortasında tutmayı alışkanlık edinin. 

Cilde ‘nefes aldıran’ kıyafetler giyin!

Kış aylarında gerçek kıyafet seçimi cilt sıhhatimiz açısından da ehemmiyet taşıyor. Cildinizi soğuk ve rüzgardan korumak için bere, eldiven ve atkı takmayı ihmal etmeyin. Naylon şekli kumaşlar cildin nefes almasını önlüyor. Bu nedenle hava sirkülasyonunu sağlayan ve ter emen pamuklu kıyafetleri tercih edin, eldivenlerinizin içine de tekrar pamuklu eldivenler giyerek cildinizin nemini müdafaaya çalışın. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, cilt kuruluğuna karşı pamuklu giysiler giymenizin transepidermal su kaybını önlediğini belirterek, “Cildin bütünlüğünün korunmasında; cildin bariyer işlevi, terleme, yağ hücreleri ile enflamasyonun denetim altında tutulması kıymet taşıyor. Hasebiyle kış aylarında pamuklu kumaşlar üzere hava alabilen kumaşları tercih edin.” bilgisini veriyor.   

Aşırı baharatlı besinler tüketmeyin

Aşırı baharatlı besinler terlemeyi arttırarak ciltte kuruluk oluşturuyor. Bilhassa kırmızıbiber ile karabiber kaçınmanız gereken baharatlar ortasında birinci sıralarda yer alıyor. 

Sıcak içeceklere dikkat!

Kış aylarında içecekleri ekseriyetle sıcak tüketmeyi tercih ediyoruz. Lakin sıcak içeceklerin sinirsel yolaklar üzerinden cildin bariyer işlevini bozduğu ve iltihaplanmayı arttırdığı, bu tesirleri nedeniyle de ciltte kuruluğu şiddetlendirdiği düşünülüyor. 

Çok dar kıyafetler giymeyin

Şiddetli cilt kuruluğu probleminiz varsa çok dar kıyafetler giymeyin. Aksi halde sürtünmeden ötürü cilt kolay kolay hasarlanabiliyor. Bunun sonucunda enfeksiyon ve alerji tetiklenerek daha büyük meseleler gelişebiliyor.

Bol bol su için

Sağlıklı bir cilt yapısı için nem istikrarını sağlamak son derece kıymetli. “Dıştan nem kaybını önlemeye yönelik önlemlerimizin yanı sıra günlük gereksinimimiz olan su ölçüsünü tüketmeye itina göstermeliyiz” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şenay Ağırgöl, “Günlük tüketmeniz gereken su ölçüsünü; beden yükünüzü (kg) 33 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz. Mesela 60 kilo iseniz 1980 ml, yani yaklaşık 2 litre su tüketmeniz gerekiyor” diyor.

Alkol ve kahveyi kısıtlayın

Alkol, kahve ve çay diüretik tesirleri nedeniyle bedenden su atılımına yol açıyor. Ciltte kuruluğun artmaması için bu cins içecekleri hudutlu tüketmeli, çabucak akabinde kesinlikle bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap