Toyota, ‘en çok satan’ araba üreticisi unvanını korudu

 Toyota, ‘en çok satan’ araba üreticisi unvanını korudu

Toyota Motor Corp., tedarik zincirindeki aksamalara karşın 2022’de 10,5 milyon araç satarak 3. yılda da dünyanın en çok satış yapan araba üreticisi oldu. Şirket böylece, Alman otomotiv devi Volkswagen AG’ye karşı olan liderliğini de sürdürdü.

Toyota’nın bağlı kuruluşları olan Daihatsu Motor Co. ve Hino Motors Ltd.’nin satışlarını da içeren küme satışları, yıl boyunca 10,5 milyon adede ulaşırken, zayıflayan global talebin ve teslimat müddetlerinin uzamasının şirketin en büyük sorunu olduğu kaydedildi.

Müşterilerin belli modeller için aylarca beklediklerini belirten şirket, Nisan ayında başlayan mali yıl için bilhassa çipler olmak üzere kâfi kesim tedarik edememesi durumunda en son sevkiyatların yüzde 10 daha düşük olabileceği ikazını yaparak üretim maksadını 10,6 milyon araç olarak belirlemişti.

S&P Küresel Mobility, Toyota’nın 2023’te Alman araba üreticisinin 7,99 milyon araç satışına karşı 10,4 milyon hafif araç satışıyla Volkswagen üzerindeki liderliğini muhafazaya devam edeceğini varsayım ediyor.

Diğer taraftan araştırmacılar, Volkswagen satışlarının 2024’te toparlanacağını kestirim ederken, Toyota’nın on yılın sonunda yıllık hafif araç satışlarında 11 milyona ulaşacağını öngörüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap