Konya Temiz Enerji ve İklim Değişikliği Çalışmalarının Merkezi Oluyor

 Konya Temiz Enerji ve İklim Değişikliği Çalışmalarının Merkezi Oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğinde Konya’da kurulan TÜBİTAK Pak Güç, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü Tanıtım ve İş Birliği Protokolü için imza merasimi düzenlendi.

Programa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Burada kuracağımız enstitüyü yalnızca Türkiye’nin değil; dünyanın en değerli merkezlerinden bir tanesi haline getireceğimize inanıyoruz. Onun için bilhassa Konya’yı seçtik” diye konuştu. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Konya’mız, göllerini ve suyunu büsbütün kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu manada enstitümüzün Konya’mızda kuruluyor olması çok manalı ve çok kıymetli bir adım olmuştur.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, global iklim değişikliği ile çabanın kalesinin Konya olduğunu tabir ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de enstitüye çok kıymetli bir katkı sağlıyoruz. Enstitümüz için Konya Teknoloji Sanayi Bölgesinde bir bina inşa edeceğiz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde, Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Konya’da kurulan TÜBİTAK Pak Güç, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü İş Birliği Protokolünde imzalar atıldı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İklim Değişikliği Lideri Orhan Solak, yeşil dönüşüm sürecinde maksatlarının Türkiye’nin iklim değişikliğiyle çabasını güçlendirmek ve bu süreçte elde edilecek azami katma pahayla ülkenin yeşil kalkınmasını gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

TÜBİTAK LİDERİ: “STRATEJİK PAYDAŞLIĞIMIZ ÇOK KIYMETLİ”

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK olarak bilhassa 2021 yılından itibaren ana başlığın yeşil dönüşüm, yeşil kalkınma ve bununla birlikte bu gayeye yönelik bilgi üretimi ve insan kaynağının geliştirilmesi olduğunu kaydetti. Bu doğrultuda bir yıla yakın vakittir İklim Değişikliği Başkanlığı’yla ve Konya Büyükşehir Belediyesi’yle yakın bir etkileşim halinde olduklarını aktaran Prof. Dr. Mandal, “Bölgedeki üniversite, sanayi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir ortada bu enstitünün ne çalışacağını, hangi başlıkları önceliklendireceğini ve birebir vakitte çalışma modelinin ne olacağını konuştuk. Bunları ele aldığımız vakit bugün enstütümüzü Konya’da yerleşik halde kuruyoruz. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Buraya katkı verecek olan tüm Türkiye’deki araştırmacılarımız, hocalarımız ve insan kaynağı noktasında öğrencilerimiz olacak. İş birliğimizin, stratejik iştirakimizin ben çok değerli olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

“KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE UĞRAŞIN KALESİ KONYA’DIR”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, global iklim değişikliğinin yıkıcı tesirlerinin derinden hissedildiği bu devirde, bu türlü bir programı gerçekleştiriyor olmayı son derece manalı bulduğunu söz ederek konuşmasına başladı.

Küresel iklim değişikliğinin içinde bulunduğumuz yüzyılı tehdit eden en büyük çevresel ve sosyoekonomik meselelerden birisi olduğunun altını çizen Lider Altay, bu global tehdide Türkiye’de en fazla maruz kalan kentin Konya olduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin tetiklediği kuraklığın; göllerdeki suların azalmasına ve yeraltı sularının çekilmesine neden olması kentimizde bilhassa tarım faaliyetlerine olumsuz tesiri olmaktadır. Konya’mızın Türkiye’nin tahıl ambarı olduğunu düşünecek olursak, üretimde yaşanan her sorun tüm ülkemizi de direkt etkilemektedir. İşte bu nedenle, global iklim değişikliği ile gayretin kalesi Konya’dır diyebiliriz” tabirlerini kullandı.

Doğanın hoşluklarına sahip çıkmak için iklim değişikliği ile çabada en ön saflarda yer almamız gerektiğine dikkat çeken Lider Altay, şöyle devam etti: “Türkiye’nin üretim sigortası olan Konya’mızda, birbirinden kıymetli proje ve çalışmalarla, hem kentimizi hem de ülkemizi bu krizin tesirlerinden kurtarmak için ağır uğraş gösteriyoruz. Bizler bu çabayı verirken, yaptığı çalışmalarla ülkemizin yüz akı olan TÜBİTAK, en büyük destekçilerimizden biri konumundadır”

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE GAYRETTE GÜCÜMÜZ ÇOK DAHA GENİŞLEYECEK”

Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sağlayacak enstitünün kurulma sürecinin geçtiğimiz yıl Şubat ayında Konya’da düzenlenen Türkiye’nin birinci İklim Şurası ile başladığını kaydeden Lider Altay, “Enstitünün faaliyete geçmesiyle inşallah İklim Şurasında aldığımız kararların takibi yapılacak. Ayrıyeten iklim değişikliği ile gayret ve ahenk konusunda bilgi birikimi sağlayarak yenilikçi eser ve tahliller üretecek. İmzalayacağımız protokol ile iklim değişikliği ile çabada gücümüzün çok daha genişleyeceğine ve ülkemizin yeşil kalkınma sürecinde değerli bir adımın daha atılacağına yürekten inanıyorum” tabirlerine yer verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK Pak Güç, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Araştırma Enstitüsü’ne çok kıymetli bir paydaşı olduklarını söyleyen Lider Altay, “Enstitümüz için Konya Teknoloji Sanayi Bölgesinde bir bina inşa edeceğiz. Bununla ilgili çalışmaları TÜBİTAK’la yürütmeye başladık. İnşallah en kısa müddette projeleri tamamlayarak bir an evvel bu enstitünün faaliyete geçmesini çok dilek ediyoruz. Böylelikle bu bina gerekli her türlü imkâna ve çalışmaların verimlilikle gerçekleştirileceği bir ortama sahip olacak. İmzalayacağımız protokol ile iklim değişikliği ile çabada gücümüzün çok daha genişleyeceğine ve ülkemizin yeşil kalkınma sürecinde kıymetli bir adımın daha atılacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Konuşmasının sonunda enstitünün Konya’ya kazandırılmasında katkı sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Genel Lider Yardımcısı Sayın Leyla Şahin Usta, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri ve Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, İklim Değişikliği Lideri Solak başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Lider Altay, “İnşallah birlikte yapacağımız tüm çalışmalarla; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında geniş ufuklara adım atan ülkemize ve “Türkiye Yüzyılı” ülkümüze en büyük katkılardan birini sağlayacağız” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

“ARTIK ÖMRÜ İKLİMSİZ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONULARSIZ DÜŞÜNEMEYİZ”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yalnızca Konya için değil, Türkiye ve dünya için değerli bir günü yaşadıklarını belirterek, “Artık ne endüstriyi, ne üretimi ne tarımı ne hayatı iklimsiz, iklim değişikliği konularsız düşünemeyiz. Zira iklim değişikliği bütün bu alanlara sirayet etmiş durumda. Aslında hepsini yatay kesen bir olguyla karşı karşıyayız. Bunu yanlışsız yöneten ülkeler, fırsatı hakikat kuran, dünyayı daha yaşanılır kılmak için uğraş gösteren ve bu uğurda efor sarf eden gerçek manada insanlığı ön plana alan medeniyetimizle aslında bugüne kadar tarihi süreçte kalkınma ihtiraslarıyla dünyamızın yaşanmaz duruma gelmesine neden olan gelişmiş ülkelerin önümüzdeki periyottaki karşılıklı imtihanlarını göreceğiz. Konya’mızda ülkemiz için ve dünya için pak güç, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle ilgili bugün pahalı bakanlarımızın ve kıymetli hazirunun iştirakiyle ortaya koyacağımız bir anlayış, bir misyon, bir duruş, bir durum almayı son derece kıymetli buluyorum ve tarihi bir an olarak nitelemek istiyorum” diye konuştu.

“DEĞİŞİMİN KONYA’DAN BAŞLATILIYOR OLMASI HASSASLIĞIN ARTIRILMASI AÇISINDAN ÇOK DAHA TESİRLİ OLACAK”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, ise şunları kaydetti: “Burada işi yalnızca bakanlıklarımız, çalışanlarımız, TÜBİTAK yapmayacak. Hepimiz birer insan olarak, birey olarak etrafın korunması, pak güce katkı verilmesi, iklim değişikliğiyle uğraş edilmesi için sorumluyuz. Şayet biz bu işin paydaşı olarak her birimizi kendimizi sorumlu görmezsek bu işi sürdürmek mümkün değil. O yüzden bu imza merasiminin bilhassa ve enstitünün kurulmasının bilhassa de Konya’da yapılıyor olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Konya, manevi değişimin, huzurun, insanların kendisinin iş paklığına ilişkin bir yer olarak, manevi istikametiyle güçlü olduğunu bildiğimiz bir kentimiz. İşte birebir değişimin, iklim değişikliği noktasında da insanların hassasiyetlerinin oluşması için Konya’dan başlatılıyor olması bence işin iki ayağıyla birlikte hem manevi istikametiyle hem maddi istikametiyle insanlarımızın hassasiyetinin ve hassaslığının artırılması tarafından de çok daha tesirli olacağına inanıyorum. Bu vesileyle kurulmasından fikir kademesine kadar her türlü emeği geçen başta iki bakanımıza Sanayi Komite Liderimize, TÜBİTAK Liderimize, milletvekillerimize, burada bulunan bürokratlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyoruz.”

“BU ENSTİTÜNÜN VİLAYETİMİZDE KURULMUŞ OLMASI ÇOK ANLAMLI”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Esas olan geleceğe yönelik insanlığın, insanların ömür kalitesini artırmak ve insanı odağına almak. İnsanların hem hayat hakkının tahakkuk etmesi hem sıhhat hakkının hem hukuk güvenliğinin tesis edilmesi insanlığın önündeki en kıymetli soru olsa gerek. Bu enstitünün vilayetimizde kurulmuş olmasının çok manalı bir tarafı var. Nitekim dünyanın gündeminde, insanlığın gündeminde gelecekle ilgili riskleri bertaraf etmede hem bilimsel araştırmaların yapıldığı hem stratejilerin belirlendiği hem bütün kamu kurum ve kuruşlarının misyonlarının tabir edildiği hem de farkındalık ve operasyonel faaliyetler olarak bireylerin her birisine neler düşüyor bunu net bir halde ortaya koymada büyük bir katkı sunacaktır diye düşünüyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” cümlelerini kurdu.

“KONYA İÇİN ARI ÜZERE ÇALIŞIYORUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konya için, Konya’nın endüstrisi için ülkenin gelişmesi ismine endüstrinin, istihdamın gelişmesi ismine arı üzere çalıştıklarını tabir ederek konuşmasına başladı. İklim değişikliği konusunun Türkiye’yi derinden etkilediğine dikkat çeken Bakan Kurum, “İlim ve irfanın merkezi kenti Konya’mız, hem pozisyonu hem de kültürel zenginliğiyle baktığınızda tarihin her periyodunda; bilimin, sanatın, eğitimin, araştırmanın ve üretimin yeri olmuştur. Ülkemizin geleceğe yürüyüşü için her türlü imkanı sağlamıştır. Bozkır’dan yükselen bu ses aslında kadim başkentimiz Selçuklu periyoduna baktığınızda o periyottan bu yana bitmek bilmeyen güçle her işinde aslında çevreyi, doğayı ve insanı merkezine alan daima müdafaa hassasiyetiyle çalışmalarını yürütmüştür” dedi.

“BİZ TÜRKİYE OLARAK; DÜNYANIN VİCDAN DURAĞIYIZ, MERHAMET ADASIYIZ”

Bakan Kurum kelamlarına şöyle devam etti: “Bizim medeniyetimizin yükseldiği Konya ve öbür kentlerimizde tabiat ahlakı, yüzlerce yıldır bütün insanlık âlemine örnek olmuştur. İşte ecdadımız ve biz tarih boyunca daima bu hislerle hareket ederken maalesef içtiğimiz su, bastığımız toprak, soluduğumuz hava derin bir değişime uğruyor. Kentlerimiz; sıcak hava dalgaları, kuraklık, sel üzere şiddeti her geçen gün artan afetlerle karşı karşıya kalıyor. Her yıl dünyadaki her 20 böcek ve omurgalı çeşitten birini yok oluyor. Bu ekosistemler azaldıkça, toprağımız daha da kuruyacak, tarım eserlerimiz azalacak, havamız solunmaz bir hale gelecek. İşte Konya’mızda, kuraklık ve yer altı sularının çekilmesi nedeniyle oluşan obrukların sayısı 2.500’ü aştı. Konya’mız, göllerini ve suyunu büsbütün kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu manada enstitümüzün Konya’mızda kuruluyor olması çok manalı, çok pahalı, çok değerli bir adım olmuştur. Biz Türkiye olarak; ‘dünyanın vicdan durağıyız, merhamet adasıyız’ Bunun da gereğini hamdolsun yapıyoruz. Zira burası ortak konutumuz. Bu konutun, ülkemizin, insanımızın geleceği için üstümüze düşeni yapıyor; hepimiz gece gündüz çalışıyoruz”

“KONYA’MIZDA TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ SIFIR ATIK SANAYİ SİTESİNİ KURUYORUZ”

Yeşil Kalkınma İhtilalinin temel parametrelerinin başında yeşil sanayi, pak güç ve teknoloji en birinci sıralarda yer aldığını vurgulayan Bakan Kurum, “Bu manada Konya’mızda Türkiye’nin birinci sıfır atık sanayi sitesini, yenilenebilir güç uygulamaları, yeşil altyapı uygulamalarıyla birlikte kuruyoruz. Bu örnek çalışmayı şu an ülkemizin 29 vilayetine yaygınlaştırıyoruz. Güç kaynaklarının tükenmekte olduğu bu periyotta pak güç üretimi hem stratejik hem de hayati bir ehemmiyete sahip. Türkiye olarak, güç dönüşümünde, yenilenebilir güçte ve güç verimliliğinde büyük bir muvaffakiyet kıssası yazıyoruz. Toplam konseyi gücünde yenilenebilir gücün hissesi %54,3 olan ülkemiz, bu alanda dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’incidir. Pak güç üretim kapasitemizi her geçen gün artırıyoruz. Bu gayeyle, Konya Karapınar’ımızda Yeşil kalkınma ihtilaline karbon emisyonunu azaltarak katkı sağlaması için faaliyete giren Güneş Güç Santralimiz, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş gücü santrali olacak. Toplamda 3 bin bireye istihdam oluşturan Karapınar GES tamamlandığında, güç üretimimizde güneş gücünün hissesi yüzde 20’ye çıkacak. Ben inanıyorum ki enstitümüz, ülkemizin yeşil sanayi, pak teknoloji ve pak güç üretimine büyük katkılar sağlayacaktır. Konya’mız bunu hak ediyor. Her vakit genel liderimiz, başkanımız partimizin davamızın ardında dimdik durdular. Bu sadakatle hareket ettiler. Biz de onlara hizmet etmek için tüm bakanlarımızla, milletvekillerimizle, belediyelerimizle birlikte gece gündüz bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Pak Güç, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü’nün Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimi’ne en hoş biçimde hizmet etmesini temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” kelamlarına yer verdi.

“TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYARAK UĞRAŞ GÖSTERİYORUZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, dünyanın büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğine ve bu değişimin en kıymetli tetikleyicilerinden bir adedinin iklim değişikliği krizi olduğuna değindi. Türkiye olarak iklim değişikliğiyle gayrette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ilgili bakanlıklar olarak taşın altına ellerini koyarak uğraş gösterdiklerini anlatan Bakan Varank, “Türkiye dünyayla kıyasladığınızda bu alanlardaki farkındalığı en yüksek ülkelerden bir tanesi. İnşallah yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla da Türkiye’yi hem emisyonların azaltılması hem de daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir bir ülke haline getirebilmek için hoş sonuçlar alacağız. İşte bugün ilan ettiğimiz, tanıtımını yaptığımız enstitü de Türkiye’de bu alanda yapılacak çalışmalarda en değerli oyunculardan bir tanesi olacak” dedi.

“ENSTİTÜYÜ DÜNYANIN EN KIYMETLİ MERKEZLERİNDEN BİR TANESİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bakan Varank bu çalışma için neden Konya’yı seçtiklerini şu sözlerle ifade etti: “Özellikle buradaki iklim şurasından sonra ve Konya’nın özel pozisyonu sebebiyle aslında burada kuracağımız bir enstitüyü yalnızca Türkiye’nin değil; dünyanın en değerli merkezlerinden bir tanesi haline getireceğimize inanıyoruz. Onun için bilhassa Konya’yı seçtik”

“Şu anda endüstrinin bir numaralı kentlerinden bir tanesi Konya’ysa, tarımın bir numaralı kentlerinden bir tanesi Konya’ysa, beş üniversitesi, Ar-Ge merkezleri, teknoparklarıyla teknolojinin bir numaralı kentlerinden biri olma yolunda süratle ilerliyorsa inşallah biz bu alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.” diye konuşmasını sürdüren Bakan Varank, “Yeter ki biz bir olalım, birlikte olalım, el birliğiyle ayyıldızlı albayrağa hizmet etmenin sevdasında olalım. İnşallah bizim üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey olmaz. Bu işte emeği geçen başta Murat Kurum bakanımız olmak üzere bütün arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların akabinde Konya Büyükşehir Belediye Lideri Altay, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Mandal ve İklim Değişikliği Lideri Solak, Türkiye’nin yeşil kalkınma sürecinde iklim değişikliği odaklı çalışmalar yürütecek TÜBİTAK Pak Güç, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü İş Birliği Protokolü’nü imzaladılar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap