KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek

 KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek

KOSGEB Lideri Hasan Basri Kurt, AA muhabirine, kalkınma ajanslarıyla yürütülen “Ortak Finansman Desteği” programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin 2023’te muhtaçlık duyduğu kapasitenin artırılması ve KOBİ’lerin kendi yatırım gereksinimlerinin karşılanması için kalkınma ajanslarıyla yürütülen kelam konusu programda davete çıkıldığını tabir eden Kurt, “Bu program çerçevesinde Türkiye’nin her bölgesinde ajanslarla birlikte imalat kesiminde bahis başlıkları belirlendi. Kelam konusu mevzu başlıkları çerçevesinde KOBİ’lere sıfır faiz diyebileceğimiz bir oranla üst limiti 2 milyon 500 bin liralık kredi paketini hazır hale getiriyoruz.” diye konuştu.

Kurt, programı Vakıf İştirak Bankası AŞ ile çalıştıklarını bildirerek, bankanın programa güçlü bir takviye verdiğini söyledi.

Kalkınma ajanslarının da programı, birebir formda, güçlü bir biçimde desteklediklerini vurgulayan Kurt, “10 milyar liralık bir kaynağı 5 bin KOBİ’mizin makine ekipman yatırımına, gençlere istihdam oluşturacak halde kullanımına sunmuş olacağız. Bir taraftan da bu programın gerisine Hazine Takviyeli Kefalet Sistemi’ni de koyduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurt, uygulamaya birinci etapta Karadeniz Bölgesi’ndeki, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) olmak üzere 3 ajansla başladıklarını anlatarak, uygulamanın bütün bölgelere yayılacağını lisana getirdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap