Kovid partisi Boris Johnson’u koltuğundan edebilir

 Kovid partisi Boris Johnson’u koltuğundan edebilir

İngiltere’de, Başbakan Jonhson’un Kovid-19 kısıtlamalarının uygulandığı sırada Başbakanlık Konutu’nun bahçesinde düzenlenen alkollü bir partiye katıldığını itiraf etmesi ve bunun için özür dilemesinin mümkün sonuçları tartışılıyor.

Kabine içinden isimlere dayandırılan birçok haberde Johnson’un misyonu bırakmak zorunda kalacağına kesin gözüyle bakılırken diğer bir kesim de parti içindeki rahatsız bölümün net bir planı olmadığını öne sürerek yakın vakitte Jonhson’un koltuğu bırakmayacağı niyetine sahip.

Başbakan Johnson geçen hafta parlamentoda yapılan oturumda aktifliğe katıldığı için pişman olduğunu ve “çalışma arkadaşlarına teşekkür emelli 25 dakika geçirdiğini” belirtse de muhalif vekillerin acımasız tenkitlerine maruz kalmaya devam ediyor.

Emekçi Partisi Başkanı Starmer: Mazeretleri gülünç

Emekçi Partisi Genel Lideri Keir Starmer, Başbakan Johnson’un mazeretleri için “acınası” ve “gülünç” sözlerini kullanırken İskoçya muhafazakarların önderi Douglass Ross ve iktidar partisi üyesi William Wragg da istifaya davet eden isimler ortasına katıldı. Ross bununla da kalmayarak Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışını organize eden 1922 isimli komiteye mektup yollayarak Johnson’a verdiği güvenoyunu geri çektiğini belirtti.

Komiteye Muhafazakar vekillerinin yüzde 15’i olan 54 vekilin mektup göndermesi halinde inanç oylaması yapılacak. Bu türlü bir durumda Jonhson’un koltuğunu müdafaası için toplam 180 vekilin oyunu alması gerekiyor. Jonhson gerekli oyu alırsa 12 ay boyunca yeni bir oylama yapılamayacak. Ne var ki 2018 Aralık ayında misal bir oylamadan zaferle ayrılan Theresa May, sonu gelmeyen tenkitler ve muhaliflerin 12 ay kuralını değiştirme eforlarına direnemeyerek Mayıs 2019’da istifa kararı almıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap