Trendyol: Halka arz planımız var

 Trendyol: Halka arz planımız var

Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin, platform üzerinden satılan eserleri Avrupa ve Orta Doğu’da müşterinin kapısına kadar götürmek istediklerini, bu maksatla yurt dışında depolar kurmayı ve şirket satın almayı hedeflediklerini açıkladı. Şirket’in halka arzı da planlıyor.

Kıymetli teknoloji şirketleri ve devlet fonlarının Trenyol’un yatırımcısı olduğuna işaret eden Çetin, artık ihracatın da dijitalleştiğine dikkati çekerek, “Platformumuzda her vilayetten binlerce satıcı var. Sattığımız malların yüzde 75’i Türkiye’de üretiliyor. Gayemiz Türkiye’deki eserleri Berlin’de, Riyad’da, Dubai’de müşterinin kapısına kadar götürmek. Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde bu potansiyelimiz var. Trendyol’dan satılan eserleri 500 milyonluk Avrupa ve Orta Doğu pazarına, müşterinin kapısına kadar götürmek istiyoruz. Bu maksatla yurt dışında kimi noktalarda ayrıştırma merkezleri ve depolar kurmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ali Baba sıcak bakıyor

“Önümüzdeki 5 sene 5 milyar dolarlık hem yurt içinde hem yurt dışında yatırım düşünüyoruz. Bu operasyonlar için yurt dışında şirket satın almaları da kıymetlendiriyoruz. Kimi yatırımları ise sıfırdan yapacağız. Yatırımcılarımız da bize inanıyor ve sermayeleriyle bizi desteklemeye hazırlar” diyen Çetin, yurt dışındaki yatırımları büsbütün Trendyol markası ismiyle yürüteceklerini vurguladı. Çetin, platformun isminin Avrupa’da ve Orta Doğu’da karşılığı olduğunun altını çizdi. Çetin, stratejik ortakları olan Ali Baba’nın da bu stratejiyi desteklediğini aktardı.

İkili halka arz da olabilir

Halka arz planları bulunduğunu da aktaran Çetin, şöyle konuştu:

“Bütün teknoloji şirketleri bir boyuta geldiğinde halka arz oluyor. Halka arzda üçte bir ciromuzun ihracattan geldiğini görmek istiyoruz. Zamanlama olarak amaçlarımıza 2024-2025 yıllarında ulaşabiliriz. Tahminen 2023’e kadar da o amaçlara ulaşabiliriz. Türk şirketi olarak İstanbul ve öbür bir pazarla bir arada ikili halka arz olabileceğini düşünebiliriz. İkinci yer Londra mı olur, New York mu olur, o günkü duruma bakarız. New York teknoloji şirketleri için kıymetli bir Borsa.”

Fiyatlarının enflasyonun altında kaldığını savunan Çetin de kendilerinin geçersiz eser satan satıcılarla ilişiklerini kestiklerini de belirtti.

1,1 milyon istihdam

Verilen bilgiye nazaran,”Trendyol, 2021 yılında 150 milyon dolar hacminde direkt e-ihracat gerçekleştirirken yabancı ülkelerdeki müşterilerin platformdan satın aldıkları eserlerden oluşan ticaretin toplam hacmi 115 milyon dolara, toplam ihracat hacmi ise 265 milyon dolara ulaştı. Direkt ve dolaylı 1,1 milyon kişilik istihdamın 2023 yılında 2,4 milyon bireye ulaşacağı öngörülüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap