Küresel gelişmeler, metal piyasalarını olumlu etkiledi

 Küresel gelişmeler, metal piyasalarını olumlu etkiledi

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısını beklemesiyle dar bir aralıkta seyretti. Piyasa ilgisi, dünya genelinde ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretlerde olmaya devam etti.

Fed’in Çarşamba günü faizleri, 25 baz puan gibi nispeten daha düşük bir oranda yükseltmesi bekleniyor. Ancak merkez bankasının gelecekteki faiz artışlarına ilişkin tutumu, son verilerin ABD ekonomisine ilişkin biraz karışık bir tablo çizmesi ile yakından izlenecek.

Enflasyon son aylarda beklendiği gibi yavaşlamış olsa da Fed’in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. ABD’nin istihdam piyasası ve ekonomik büyüme de 2022’nin sonlarında beklenenden daha az yavaşladı – bu da Fed’e, faizleri artırmaya devam etmek için daha fazla alan sağlıyor.

Merkez bankasından gelecek şahin sinyaller, altın gibi getirisi olmayan varlıklar için olumsuz olacaktır. Piyasalar ayrıca bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan Ocak ayı tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Spot altın %0,1 artışla 1.929,95 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri 1.928,64 dolar civarında seyretti.

Bu hafta ayrıca Euro Bölgesi’nin Salı ve Çarşamba günleri açıklanacak olan dördüncü çeyrek ekonomik büyüme ve enflasyon verilerine odaklanılacak. Bölgede, özellikle de ekonominin ağır topu Almanya’da belirgin bir yavaşlama belirtisi görülmesi, altına yönelik güvenli liman talebini artırabilir.

Sarı metal, bu yıl artan küresel durgunluk korkularından yararlanırken yatırımcılar da Fed’in, faiz oranlarını daha yavaş artıracağı beklentisiyle dolardan çıktı.

Ancak ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösteren verilerin ardından altının rallisi, dokuz ayın en yüksek seviyelerinde durdu ve ülkenin yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarına rağmen dirençli kaldığını gösterdi.

Bu durum doları desteklemesine rağmen dolar, Pazartesi günü dokuz ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin piyasalarının bir haftalık tatilin ardından yeniden ticarete başlayacak olması ile hafif yükseldi.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri, geçen hafta beş haftalık kazanç serisini bozduktan sonra bugün, %0,1 artışla 4,2390 dolara ulaştı.

Yakın zamanda COVID-19 önlemlerinin çoğunu gevşeten dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında yeni ipuçları için bu hafta bir dizi ekonomi veri yakından takip edilecek. Çin ekonomisinin yeniden açılmasının küresel bakır talebini artırması ve bunun da kırmızı metal fiyatlarına fayda sağlaması bekleniyor.

Madenci MMG Ltd’nin (HK:1208), ülkedeki iç karışıklıklar nedeniyle Peru’daki madenlerindeki üretimde aksama olabileceğine işaret etmesinin ardından bakır arzının sıkılaşacağı beklentisi de fiyatlara olumlu yansıdı.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap