İran’daki gerilimler ve Çin’in yeniden açılması nedeniyle petrol dar bir aralıkta seyretti

 İran’daki gerilimler ve Çin’in yeniden açılması nedeniyle petrol dar bir aralıkta seyretti

Investing.com – Pazartesi günü petrol fiyatları, İran’daki bir tesise yapılan drone saldırısına ilişkin belirsizlik ve Rusya öncülüğündeki arz bolluğu nedeniyle dar bir aralıkta seyretti ancak Çin’deki talep toparlanmasına ilişkin iyimserlik, bazı kazanımlar elde edilmesine yardımcı oldu.

ABD’li bir yetkili, hafta sonu bir İran savunma tesisine yapılan drone saldırısının sorumlusu olarak İsrail’i gösterdi ve bu, Orta Doğu’daki siyasi gerginliklerde bir tırmanma potansiyeli taşıyabilir – bu durumda küresel ham petrol arzın kesintiye uğrayabilir.

Yeni Ay Yılı tatilinin ardından Çin piyasaları; ülkedeki ekonomik toparlanmanın, bu yıl ham petrol talebinde önemli bir itici güç olacağına dair yüksek beklentilerle yeniden açıldı. Hafta sonu yayımlanan raporlar, ülkede seyahatlerin bir hafta süren tatil boyunca önemli ölçüde toparlandığını söylerken hükümet, yerel ekonomik büyümeyi destekleme sözü verdi.

Brent %0,3 artışla varil başına 86,65 dolara yükselirken WTI, %0,3 artışla 79,94 dolar oldu. Ancak her iki sözleşme de Ocak ayında Rusya’nın Baltık limanlarından ham petrol ihracatının arttığına işaret eden verilerin ardından son üç hafta içinde ilk kez haftayı kayıpla kapattı.

Yatırımcıların, bu yıl küresel resesyon endişelerine karşı Çin talebindeki potansiyel bir toparlanmayı değerlendirmesiyle petrol fiyatları, Ocak ayını büyük ölçüde yatay kapatmaya hazırlanıyor.

Çin’deki toparlanmanın bu yıl ham petrol talebine fayda sağlaması beklenirken ülke, halen en kötü COVID-19 dalgasıyla boğuşuyor ve bu da böyle bir toparlanmanın zamanlaması konusunda belirsizlik yaratıyor.

Bu hafta ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), aylık üretim hedeflerine karar vermek üzere 1 Şubat’taki toplantısına odaklanılacak.

Ancak grubun, yakın vadede ham petrol talebinin seyrine ilişkin bazı belirsizlikler nedeniyle üretimi büyük ölçüde mevcut seviyelerde tutması bekleniyor.

Petrol fiyatları, küresel durgunluk endişelerinin de devreye girmesiyle bu yıl şimdiye kadar sert dalgalanmalara sahne oldu. ABD ekonomisi 2022’nin dördüncü çeyreğinde beklenenden daha iyi bir performans gösterirken piyasalar, daha sıkı para politikası ve nispeten yüksek enflasyon etkilerinin hissedilmeye devam etmesiyle, bu ivmenin yok olabileceğinden endişe ediyor.

Piyasalar şimdi dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin yeni ipuçları için bu haftaki Fed toplantısını bekliyor. Çin ve Euro Bölgesi’nden gelecek önemli ekonomik göstergeler de bu hafta açıklanacak.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap