Kuveyt Emiri Türkiye’de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

 Kuveyt Emiri Türkiye’de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Ankara’ya gelen Kuveyt Emiri Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ı karşıladı. El Sabah, Arap ülkeleri haricinde ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye‘ye yapmış oldu.

KARŞILAMAYA MEHMET ŞİMŞEK VE VALİ KATILDI

Es-Sabah ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak saat 12.50’de Esenboğa Havalimanı’na indi. Havalimanındaki karşılama töreninde Erdoğan’a Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ankara Valisi Vasip Şahin de eşlik etti.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞMENİN ARDINDAN İMZA TÖRENİ

Erdoğan ile es-Sabah Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, Devlet Nişanı Tevcih ve Anlaşmaları İmza Töreni’ne katılacak. Erdoğan, Kuveyt Emiri es-Sabah onuruna resmi akşam yemeği verecek.

7 YIL SONRA BİR İLK

16 Aralık 2023’te göreve başlayan Kuveyt Emiri Sabah, Arap dünyası haricinde ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmış oldu. Diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümünde düzenlenecek ziyaret, 7 yıl aradan sonra Kuveyt’ten Türkiye’ye emir düzeyindeki ilk ziyaret niteliğini taşıyor.

Kuveyt Emiri Sabah’ın ziyareti çerçevesinde yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze’deki durum ve İsrail’in Gazze’ye saldırıları başta olmak üzere bölgesel gelişmeler de istişare edilecek. İki ülkenin ortak pozisyona sahip bulunduğu İsrail-Filistin meselesi, bölgesel anlamda ele alınacak en önemli konu olarak görülüyor.

İŞBİRLİKLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

İkili gündemde ise ticaret, savunma sanayisi, turizm ve yatırım gibi konuların olduğu önemli başlıklar bulunuyor. Kuveyt’le ekonomi, ticaret, inşaat, sağlık, turizm, enerji ve savunma sanayisi gibi alanlarda mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda taraflar arasında yeni anlaşmalar imzalanacak.

DAHA ÖNCE ÇOK SAYIDA ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Türkiye‘nin inşaat sektöründe Kuveyt’te üstlendiği projelerin değeri 9,2 milyar dolar Kuveyt Haber Ajansının (KUNA) Emir Sabah’ın ziyaretine ilişkin haberinde de Türkiye ile ilişkilerin geçmişine dair 1983’te ekonomi, sanayi ve teknik alanlarında, 1988’de de yatırım teşviki anlaşmasının imzalandığı bilgisi paylaşıldı. Haberde Türk-Kuveyt Ortak İşbirliği Komitesinin ilk toplantısının Ekim 2013’te düzenlendiği ve çeşitli alanlarda 62 anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

TÜRKİYE’DE 400’DEN FAZLA KUVEYTLİ ŞİRKET BULUNUYOR

Kuveyt ile Türkiye’nin ticaret hacmi 2023’te yaklaşık 700 milyon dolara ulaşırken sektörel çeşitlendirme ve yeni işbirliği mekanizmalarıyla karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılması hedefleniyor. KUNA’ya göre Türkiye’de Kuveyt’e ait 400’den fazla şirket, Kuveyt’te de 50 civarında Türk şirketi faaliyet yürütüyor.

Kuveyt’teki Türk şirketleri, çoğunlukla inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor, bu firmalar Kuveyt’in yeni uluslararası havalimanı da dahil 50 proje çalışması yaptı. Bugüne kadar Türkiye’nin inşaat sektöründe Kuveyt’te üstlendiği projelerin değeri 9,2 milyar dolara, Kuveyt’in Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının değeri de 2 milyar dolara ulaştı.

Kuveyt yönetiminin 2035 vizyonu çerçevesinde yeni yatırımlar ve projeleri hayata geçirip petrol gelirine bağımlılığı azaltma hedefi doğrultusunda girdiği dönüşüm sürecine Türk firmalarının daha fazla katkı sağlaması hedefleniyor.

TÜRKİYE’DEN EMLAK ALANLAR ARASINDA KUVEYT İLK 10’DA

Türkiye, bir taraftan da Kuveyt vatandaşlarının turizm, tedavi ve emlak yatırımlarında en fazla tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Kuveyt, nüfusuna oranla Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke konumunda ve Kuveyt vatandaşları Türkiye’de emlak satın alan yabancılar sıralamasında ilk 10’da yer alıyor.

Türkiye, 2023’te yaklaşık 400 bin Kuveytli turiste ev sahipliği yaparken Türk vatandaşlarının da Kuveyt’i turizm destinasyonu olarak görmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA / Politika

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap