Mevsime göre iş seçimi dönemi başladı: Kışın garsonluk yazın kuryelik yapıyorlar

 Mevsime göre iş seçimi dönemi başladı: Kışın garsonluk yazın kuryelik yapıyorlar

Pandeminin tesirleri bölümlerin dinamiklerini değiştirmeye devam ediyor. Pandeminin yarattığı zarurî değişimlerden olumlu ya da olumsuz olarak en çok etkilenen kesimler için adayların ve şirketlerin tercihleri de günden güne değişiyor. Adaylarla patronu bir ortaya getiren uygulama 24 Saatte İş, bu değişimi inceledi. 24 Saatte İş’in incelemesine nazaran, yeme-içme ile kurye ve lojistik dalları ortasında dönemlik iş değişimi başladı. Çalışanlar kışın garsonluk yazın kuryelik yapmayı tercih ediyorlar.

Pandemi, sektörel dinamikleri alt üst etmeye devam ederken adayların ve şirketlerin tercihleri de günden güne değişiyor. Bu periyotta e-ticaret ve paket servisin artmasıyla bir arada kurye ve lojistik bölümü altın çağını yaşamaya başladı. Yeme-içme bölümü ise bu durumun tam karşıtını yaşadı. Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapanmalar ve kısıtlamalar yeme-içme dalını olumsuz etkiledi. Biri düşüşte başkası yükselişte olan bu iki bölüm pandeminin getirdiği değişimlerle birlikte günümüzün en çok tartışılan konusu. Bir taraf artık nitelikli eleman bulmakta zorlanırken başkası gelen müracaatlara yetişemedi. Fakat aşılamanın hızlanması, görece kesimlerin pandeminin birinci vakitlerine nazaran daha rahat bir nefes alması buradaki istikrarları de tekrar değiştirdi. Adaylarla patronu bir ortaya getiren uygulama 24 Saatte İş, bu değişimi inceledi.

Dönemlik iş değiştirme gündemde

24 Saatte İş’in incelemesine nazaran, yeme-içme ile kurye ve lojistik bölümleri ortasında dönemlik iş değişimi başladı. İncelemelerine nazaran kuryelerin, kışın sert geçen hava koşulları ve mesleğin bu mevsimde arz ettiği riskler münasebetiyle garsonluğu tercih ettiğini belirten 24 Saatte İş kurucu ortağı Gizem Yasa, şunları söyledi:

“Uygulamamızdaki kurye tecrübeli adayların müracaatlarını inceledik. Bahar aylarıyla birlikte kurye ilanlarına olan talebin kış aylarına nazaran yüzde 60 daha fazla olduğunu gördük. Yeme içme bölümünün ilanlarında ise durum tam aykırısı. Kış aylarında garson ilanlarına olan talep artıyor. Yani garson ilanlarını kış aylarında yüzde 45 daha fazla müracaat alıyor. Son periyotta yeme içme kesiminde ilan veren şirketler şimdilik durumdan şad.”

Kuryeler ‘sektörde her daim açık var’ fikrinde

Bu değişimi bir de adayların gözünden görmek için bir anket yaptıklarını belirten 24 Saatte İş kurucu ortağı Mert Yıldız, anket sonuçlarını şöyle kıymetlendirdi:

“Anket sonuçlarında, kuryelerin kış aylarında hava kaideleri ile çabasının azımsanmayacak kadar sıkıntı olduğunu bu yüzden bu periyotta geçimlerini sağlamak için dönemsel olarak farklı kesimleri tercih ettiklerini gördük. Yeme içme dalında eleman açığının fazla olması ve bu sebeple kuralların adayların lehine değişmesi de adayları buraya yönlendirdi. Yağmurlu ve soğuk havalarda vakitle yarışan kuryeler, paketleri yetiştirme uğraşının hayati tehlikesinin olduğunu da vurguladı. Tercih yapma bahtı olan kuryelerin ise ‘kışın kuryeliğe biraz orta veririm, havalar ısınmaya başlayınca da tekrar kuryeliğe dönerim, nasıl olsa bölümde her daim açık var’ algısının epeyce yaygın olduğunu gördük.”

Şirketler için en kıymetli olan şey adaptasyon

Şirketler için adaptasyonun değerine dikkat çeken Yıldız, “Daha evvel de bahsettiğimiz üzere bu periyotta şirketler için en değerli olan şey adaptasyon. Bilhassa yeme içme kesimindeki iş verenler uzun periyot eleman değil de dönemsel ve part time (yarı zamanlı) iş arayanlara da baht vermeli. Adaylar artık tek bir işte yıllarını geçirmek istemiyor. Koşulları kıymetlendiriyor ve ona nazaran bir tercih yapıyor. Hal bu türlü olunca da iş verenlerin bu değişime süratlice ahenk sağlaması şart” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap