2.795 hektar büyüklüğündeki 19 orman parçası Doğal Yaşlı Orman olarak tescillendi

 2.795 hektar büyüklüğündeki 19 orman parçası Doğal Yaşlı Orman olarak tescillendi

Hayrettin Karaca vefatının ikinci yıl dönümünde anıldı

Tabiatın korunması için örnek bir gayret sergileyen TEMA Vakfı Kurucu Onursal Liderlerinden Hayrettin Karaca, vefatının ikinci yılında, çevrim içi düzenlenen “Hayrettin Karaca’yı Anma ve Manaya Töreni”nde anıldı. TEMA Vakfı gönüllülerinin katıldığı merasimde, Türkiye’nin dört bir yanından Hayrettin Karaca ismi verilen sokak ve parkların yanı sıra kendisinin anısına oluşturulan “Hayrettin Karaca Hatıra Ormanı”ndan birinci imajlar paylaşıldı. Merasimde Toprak Dedeyi “Örnek aldığımız tabiat sevgisi, fikirleri, hayat biçimi ve Atatürkçülüğü ile O’nun yolunda yürümeye devam edeceğiz” kelamlarıyla anan İdare Şurası Lideri Deniz Ataç, Hayrettin Karaca Doğal Yaşlı Ormanlar Projesi’ndeki son gelişmeleri de gönüllülerle paylaştı.

Toprak sevgisi gençlik yıllarında başlayan ve hayatını bu sevgiyi koruyup tüm jenerasyonlara aktarmaya adayan Toprak Dede Hayrettin Karaca için düzenlenen anma merasimine, ülkenin dört bir yanından binlerce TEMA Vakfı gönüllüsü ve doğasever katıldı. TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ümit Yaşar Gürses, İdare Heyeti Lideri Deniz Ataçve Genel Müdürü Başak Yalvaç Özçağdaş’ın yanı sıra TEMA Vakfı eski Ankara Vilayet Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, Aydın Vilayet Temsilcisi Mehmet Özdemir, eski Yalova Vilayet Temsilcisi Faruk Tezcan ve Mezun TEMA Ömür Karaağaç konuşmacı olarak yer aldı. Merasimde Hayrettin Karaca anısına gerçekleştirilen çalışmalar gönüllülerle paylaşıldı.

Hayrettin Karaca ismi Türkiye’nin dört bir yanında yaşatılıyor

Ömrünü erozyonla çaba etmeye ve toprağın korunmasına adayan Hayrettin Karaca anısına her sene bir “Hayrettin Karaca Hatıra Ormanı”oluşturalacağını duyuran Vakıf, merasimde İzmir, Eskişehir ve Sivas’ta oluşturulan ormanların muştularını verdi. Merasimde ayrıyeten Türkiye’nin 17 vilayetinde Hayrettin Karaca ismi verilen 17 park, 2 sokak ve 1 botanik bahçenin imgeleri de paylaşıldı.

Deniz Ataç: “Toprak Dedemizin yolundan yürümeye devam edeceğiz”

Merasimde konuşma yapan TEMA Vakfı İdare Konseyi Lideri Deniz Ataç; “20 Ocak 2020’de kaybettiğimiz Kurucu Onursal Liderlerimizden Sayın Hayrettin Karaca’nın yokluğunun acısını her gün daha derinden hissediyoruz. Bugün 970 bini aşkın gönüllüsüyle bir halk hareketine dönüşmüş olan TEMA Vakfı’nı, kendisinin en büyük mirası olarak kabul ediyoruz. Örnek aldığımız tabiat sevgisi, fikirleri, hayat stili ve Atatürkçülüğü ile Toprak Dedemizin yolundan yürümeye devam edeceğiz” dedi.

2.795 hektar büyüklüğündeki 19 orman kesimi Doğal Yaşlı Orman olarak tescillendi

Ataç, Hayrettin Karaca’nın çok kıymet verdiği Doğal Yaşlı Ormanlar için başlattıkları “Hayrettin Karaca Doğal Yaşlı Ormanlar”projesindeki gelişmeleri ise; “Her fırsatta “Yaşamak için yaşatmaktan öteki bir yolumuz yok” diyen Toprak Dedemizin ismiyle başlattığımız projemizi geçtiğimiz yıl büyük bir memnunlukla paylaşmıştık. Türkiye’de kıymeti çok büyük olan doğal yaşlı ormanların ehemmiyeti ve korunması konusunda farkındalığı artırmak ve korunmasını sağlamak maksadıyla başlattığımız projemizde birinci adımımız Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Orman Haritası’nı oluşturmak oldu. Devamında ise çalışmalarımızı Artvin vilayetinde derinleştirdik. Ekosistem bütünlüğünün sağlanması için doğal yaşlı ormanların büyük alanlar olması gerektiğinden, Artvin’de ortalama çapı 36 cm’den ve alanı 50 hektardan büyük 69 orman belirledik. Bu çalışmalarımızın akabinde alanda incelemelerimizi başlattık. Yapılan arazi çalışmalarıyla Artvin vilayetinde toplam alanı 3.820 hektar olan 19 adet Doğal Yaşlı Orman belirledik. Projemizin birinci faz çalışmalarının sonucunda ise Orman Genel Müdürlüğü, Orman Yönetimi ve Planlaması Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla Artvin vilayetinde 2.795 hektar büyüklüğündeki 19 orman kesimi Orman Amenajman Planlarında Doğal Yaşlı Orman olarak tescillendi” kelamlarıyla anlattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap