Mübadelenin 100. Yılında Göç Yollarında Yaşamını Yitirenler Anıldı

 Mübadelenin 100. Yılında Göç Yollarında Yaşamını Yitirenler Anıldı

Mudanya Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ile birlikte düzenlediği mübadelenin 100. yılı anma etkinliklerinde mübadil torunlarını Mudanya’da buluşturdu. 

 

Zorunlu Nüfus Mübadelesi Mukavelesi ile vatanlarını terk etmek zorunda kalan ve tüm geçmişlerini bir valize sığdırıp yola çıkan mübadiller, mübadelenin 100. yılında unutulmadı.  

Mudanya Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği ile birlikte düzenlediği etkinliklerde mübadil torunlarını Mudanya’da buluşturdu.  Anma aktiflikleri kapsamında göç yollarında hayatını yitirenler anısına denize karanfil bırakıldı.

Mudanyalılar daha sonra Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Barış Özdal ve Prof. Dr. Kemal Arı’nın iştirakiyle “Bilinmeyen Taraflarıyla Türk- Yunan Nüfus Mübadelesi ve Mübadilleri” bahisli söyleşide buluşuldu. Mudanya Kent Kurulu Tiyatro Topluluğu’nun Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği ve Mudanya Giritliler ve Yanyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin dayanaklarıyla hazırladığı “Mübadil Öyküleri” isimli tiyatral şov de izleyicileri duygulandırdı. Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, “100 yıl evvel, 30 Ocak 1923 tarihinde gerçekleşen mübadele, doğdukları topraklardan ayrılmak zorunda kalan her iki ülkeden yaklaşık iki milyon beşerde acı, gözyaşı ve yüreklerde sızı bıraktı.

Böylece Anadolu’nun ve Yunanistan’ın her köşesinden insan, konutlarını, bağlarını, bahçelerini, mabetlerini, cetlerinin mezarlarını bırakıp, yükte hafif kıymette ağır eşyalarını ellerine alarak yollara döküldü. Çok sıkıntı kaideler altında kendilerine tayin edilen mıntıkaya göçtüler. Hiç bilmedikleri bir yerde orijinal bir hayat kurmaya çalıştılar. Bu büyük millet, kendi soydaşlarına, kardeşlerine gönül açtı, ekmeğini paylaştı. 

Biz bu ülkeyi birlikte inşa ettik, beraberce, kardeşlikle yaşıyoruz. Mübadil kültürünün ilçemizde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıyla ilgili çalışmalarımız sürecek” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap