Dassault Systèmes’den Kentsel Rönesans

 Dassault Systèmes’den Kentsel Rönesans
  • Rönesans, Dassault Systèmes’in sürdürülebilir inovasyonları teşvik etmek için sanal dünyaların kullanımına ilham veren ” The Only Progress is Human” (Tek İlerleme İnsandır) teşebbüsünün bir kesimi. 
  • 2022 British Council Mezunları Kültür ve Yaratıcılık Ödülü’ne layık görülen Koreli sanatçı Yiyun Kang ile heyecan verici bir işbirliğine imza atıldı.
  • Seul’deki Dongdaemun Design Plaza’da gerçekleşen sürükleyici tecrübe, kentleşme artarken sürdürülebilir kentlerin nasıl gelişebileceğini inceledi.

Dassault Systèmes, daha uygun bir geleceği şekillendirmeye yönelik “ The Only Progress is Human (Tek İlerleme İnsandır)” girişiminin en yeni kesimi olan Kentsel Rönesans’ı duyurdu. Kentsel Rönesans, Koreli sanatçı ve araştırmacı Yiyun Kang tarafından tasarlandı. Seul’deki Dongdaemun Design Plaza’ya (DDP) yansıtılan yenilikçi bir 3D görüntü haritalama projeksiyonu ile Dassault Systèmes’in geleceğin kenti vizyonu sergilendi.   

Yiyun Kang bahisle ilgili şunları söyledi; ‘’Geofuture’’ projesi, Seul’deki DDP’nin haritasını çıkaran büyük ölçekli bir kamusal projeksiyon çalışması. Dassault Systèmes’in kentimizi tasarlama vizyonundan esinlenen bu proje, sürdürülebilir inovasyonla gerçekleştirilecek gelecekteki ömrümüzü imgeliyor.” 

Dassault Systèmes Kurumsal Sermaye, Pazarlama ve Bağlantı Lider Yardımcısı Victoire de Margerie; “Yarının kentinin, sürdürülebilir olması için dirençli olması gerekiyor. Vatandaşların gerçek dünyada tahlilleri uygulamadan evvel, sanal dünyada test etmeleri için kentlerinin sanal bir ikizinden faydalanmalarını sağlayan yeni tahlillere muhtaçlığımız var. Kentsel Rönesans, kentleşme arttıkça sürdürülebilir kentlerin nasıl gelişebileceğini keşfedecek.  Bunun için canlı bir kent olan Seul’ü seçtik. Yarının sürdürülebilir ve sağlıklı kenti için Kentsel Rönesans vizyonumuzu yansıtan heyecan verici, ünlü bir lokal sanatçı olan Yiyun Kang ile işbirliği yaptık.” dedi.

Kentsel Rönesans’ın tanıtımının yapılacağı bir talk show, 31 Ocak günü 19.00’da LinkedIn, YouTube ve Dassault Systèmes web sitesinde canlı olarak yayınlanacak. İzleyiciler, sanatkarın Dongdaemun Design Plaza’ya yansıtılan anıtsal sanat yapıtlarını keşfetme fırsatına sahip olacaklar. Ayrıyeten Dassault Systèmes’e ve Zaha Hadid Architects’ten Bogdan Zaha üzere uzmanlara nazaran yarının kentinin nasıl görüneceğini öğrenecekler. Kentsel Rönesans’ı canlı izlemek için buraya tıklayın.

Bir kentin sanal ikiz tecrübesi, vatandaşların hayat kalitesini artırır  

Artan nüfus ve iklim sıkıntılarıyla birlikte, kentlerin her açıdan daha sürdürülebilir ve sağlıklı olması gerekiyor. Tıpkı vakitte herkes için daha uygun bir hayat kalitesi arayışı sürdürülüyor. Bunu mümkün hale getirmek için, sürdürülebilir binalarda yenilenebilir materyallerin kullanımı, vatandaşları yarının kentinin tanımlanmasına dahil etmek, kapsayıcı kamu hizmetleri, mobilite, tarım ve yeşil güç için yeni tahliller bulmak kaide.

Dassault Systèmes, gerçek dünyada inşa edilme biçimlerini ve içlerindeki hayat kalitesini uygunlaştırmak için sanal dünyada eksiksiz bir biçimde kentleri modelliyor. Simüle etme, tahlil etme, görselleştirme ve deneyimleme teknolojisini de sağlayarak öncülük ediyor.  Sanal ikiz tecrübeleri, gerçeği bilimsel doğrulukla temsil eden ve kullanım bağlamında test edilip mükemmelleştirilen görsel, dijital, 3D modeler, kent ortamının yanı sıra onu inşa etmek için gereken altyapı ve emtiaları da dikkate alıyor. Vatandaşlar, işletmeler ve kent yetkilileri, en uygun tahlili uygulamadan evvel aldıkları tasarım kararlarının toplumsal ve ekolojik tesirlerini simüle ederek, daha sürdürülebilir ve döngüsel bir gelecek hayal etmek için birlikte çalışıyor. 

Dongdaemun Design Plaza: Kentsel Rönesans için sembolik bir bina

Dongdaemun Design Plaza, Zaha Hadid Architects tarafından Dassault Systèmes’in tahlillerinden biri olan CATIA kullanılarak tasarlandı. Dassault Systèmes’in yazılımı kullanılarak neler tasarlanabileceğinin hoş bir örneği olma potansiyeli taşıyor. DDP, güçlü kavisli formlarıyla karakterize edilen neofütüristik bir tasarımı ile Seul’deki kıymetli kent simgelerinden biri. Bina, Güney Kore’nin tasarım, sanat ve moda merkezinin en beğenilen modülü. Hem lokal halk hem de turistler için tanınan bir destinasyon.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap