Mübadillerimizi Rahmetle Anıyoruz

 Mübadillerimizi Rahmetle Anıyoruz

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Zarurî Nüfus Mübadelesinin 100.yıldönümü ile bir basın açıklaması yaptı.İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Lideri ve CHP Konak Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler basın açıklamasında şu tabirlere yer verdi “Emperyalist devletlerin tesiriyle 1820 li yılların başından itibaren Mora İsyanı ile başlayan milliyetçilik akımının tesiriyle Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlardan çekilmesiyle bölgedeki Türk ve Müslümanlar için sıkıntı günler Kurtuluş Savaşımızın kazanıldığı periyoda kadar artarak devam etmiştir.

Kurtuluş Savaşımızın sonrasında Lozan Antlaşması’nın ek bir hususu uyarınca Yunanistan’la TBMM Hükümeti ortasında imzalanan zarurî Nüfus Mübadelesi’ nin bugün 100.yılını anmaktayız.

Mübadelenin gerek Anavatan ‘a göç eden Türkler gerekse Yunanistan’a göç eden Ortodoks Rumlar üzerinde ruhsal, ekonomik ve sosyolojik büyük travmaları olmuştur. Meskenlerini, anılarını, büyüklerinin mezarlarını ve vatan bildikleri toprakları bırakarak Anavatanlarına göç eden mübadiller yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınması ve gelişmesi için her alanda büyük emekler verdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm imkanlarını mübadiller için seferber ederek acılarının hafifletilmesi yolunda büyük uğraşları olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Evladı Fatihanlar kaybedilmiş topraklarımızın aziz anılarıdır ” kelamı ile tüm Balkan Göçmenleri ve Mübadillerin hislerine tercüman olmuştur.

Yüzüncü yıldönümünde gerek göç yollarında gerekse anavatanlarına geldikten sonra hayatlarını kaybeden tüm Mübadillerimizi rahmet ve hürmetle anıyoruz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap