Her 4 Kadından 1 ‘inde Görülen Miyomlar Hakkında Merak Edilenler

 Her 4 Kadından 1 ‘inde Görülen Miyomlar Hakkında Merak Edilenler

Bayanlarda epey sık görülen miyomlar, bir öteki ismiyle halk ortasında “iyi huylu tümör” olarak da isimlendirilirler. Miyomlar, asıl olarak bayanların doğurganlık periyodunda rahim bölgesinde meydana gelen olağanın dışındaki dokulara verilen isimdir. Şiddetli ağrı, adet düzensizlikleri, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilen rahim içi miyomlar, kısırlıktan rahmin alınmasına kadar farklı sonuçlara neden olabilmektedir. Bayan hastalıkları ortasında en sık cerrahi operasyonlar ile tedavisi yapılan miyomlar günümüzde kapalı ameliyatlar ile bayan hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından başarılı bir formda tedavi edilebilmektedir. 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum kısmından, Dr. Ört. Üyesi Kübra Bağcı ‘miyomlar hakkında merak edilenleri’ cevapladı

1.Miyom nedir?

Miyomlar halk ortasında ‘ur’ olarak bilinen rahmin kas katmanından gelişen güzel huylu tümörlerdir. 18-45 ortasındaki her dört bayandan birinde görülmektedir. 

2.Miyomlar daha çok kimlerde görülür?

Miyomlarda genetik yatkınlık mevcuttur; annesinde yahut kız kardeşinde myom saptanan bayanlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Beden kitle indeksi yüksek bayanlarda, birinci adetini erken yaşta görenlerde ve hiç doğum yapmamış bayanlarda daha sık görülmektedir. 

3.Miyomun belirtileri nelerdir?

Çoğu hastada rastgele bir şikayet yoktur ve rutin muayene sırasında saptanırlar.  Miyomun oluşturacağı semptom miyomun rahimdeki yerleşim yerine ve boyutlarına bağlıdır.  Sıklıkla kasık ağrısı, sık ve çok adet kanamaları, anemi yani kansızlıkla kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra şayet miyom oluşturduğu bası ile komşu organları etkilemişse sık idrara çıkma, idrar kaçırma yahut kabızlığa neden olabilirler. Cinsel bağlantı sırasında ağrı oluşturması ise çiftlerin cinsel ömrünü değerli ölçüde etkilemektedir.

4.Miyomlar kısırlık yapar mı?

Rahim içinde yerleşim gösteren miyomlar, rahim iç duvarını bozarak kısırlığa, tekrarlayan düşüklere sebep olurlar. Miyomu olan bir bayan hamile kalmışsa gebelik sırasında miyom büyüyebilir, bebekte gelişim geriliği ve erken doğum riski görülebilir.

5.Miyomlar kansere dönüşür mü?

Miyomlar uygun huylu tümörler olsa da 1000’de 2 ile 5 ortasında kansere dönüşme ihtimali vardır. Hastanın yaşı arttıkça kansere dönüşme ihtimali de artar. Ameliyat edilmeyen miyomlar 3 ile 6 ay aralıklarla yapılacak denetimlerle takibe alınmalıdır.

6.Hangi testlerle miyom tanısı konulur?

Muayene sırasında ultrason ile miyom tanısı konulabilmektedir. Bazen miyomun yerleşim yerini ve boyutlarını tam olarak kıymetlendirmek için MR görüntüleme yapılması gerekir.

7.Miyomlar nasıl tedavi edilir? 

Miyomu besleyen damarların kapatılması, kanama, ağrı üzere semptomları hafifletilmesi yahut miyom boyutlarının küçülmesini sağlayacak ilaç tedavileri olsa da miyomların en kesin tedavisi ameliyattır. 

8.Miyom ameliyatı sırasında rahmi korumak mümkün müdür?

Miyomların tedavisi için iki tıp ameliyat yapılır. Birinci seçenek rahim korunarak miyomların çıkartılması ikinci seçenek ise rahmin alınmasıdır. Hangi ameliyat tipinin seçileceği hastanın yaşı, çocuk istemi yahut çocuk sayısı üzere parametrelere nazaran değişmektedir. Hastalar, ferdî olarak değerlendirildikten sonra tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap