Ödeal, 2021’de yüzde 136 büyüdü

 Ödeal, 2021’de yüzde 136 büyüdü

Türkiye’nin lider elektronik ödeme şirketi Ödeal; 2021’i büyük bir başarı ile tamamladı. Yılın 4. çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine oranla işlem hacmini yüzde 136 artıran Ödeal, yine önceki yıl aynı döneme oranla işlem adedinde yüzde 276, yeni üye sayısında ise yüzde 32 büyüme sağladı. Ödeal’ın üye iş yeri sayısı 68 bine ulaştı.

Ödeal 2021 yılı içerisinde ayrıca,  İngiliz “SPG Holdings”ten aldığı 28.7 milyon TL’lik yatırım ve start-up’lara sunduğu desteği kurumsal hale getirmek amacıyla kurduğu yatırım fonu “Ödeal Capital”le de finans gündeminin önemli bir parçası oldu. 

 2020 yılını yüzde 109’luk büyüme ile kapatan Ödeal, 2021 yılının 4. çeyreğinde işlem hacmini yüzde 136 artırarak, üç haneli büyüme trendini sürdürdü. Pandemi dönemi boyunca hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyen Ödeal, gelişen iş hacmi ile birlikte işlem adedinde de yüzde 276’lık büyüme yakaladı. 2021’in son çeyreğinde üye iş yeri sayısını yüzde 32 oranında artıran Ödeal, 2020 sonunda 40 bin olan üye iş yeri sayısını da 68 bine ulaştırdı. 

 Ödeal Yatırım Aldı, Yatırım Fonu Kurdu

Ülkemizin finansal erişim oranının artmasına destek sunmasının yanı sıra, kullanıcılarını “Ödeal Cepte POS” ve reyonda ödeme olanağı sunarak kasa kuyruklarını ortadan kaldıran “Ödeal API” gibi yeni teknolojilerle tanıştıran lider elektronik ödeme şirketi Ödeal; 2021 yılında aldığı yatırımla da adından söz ettirdi. İngiltere kökenli SPG Holdings, toplam hisselerinin yüzde 9,9’u karşılığında Ödeal’a 28.7 milyon TL’lik yatırım yaptı. 

Ödeal, 2021 yılında, start-up’lara sunduğu desteği kurumsal hale getirmek amacıyla, “Ödeal Capital” isminde, girişimcilere özel bir yatırım bütçesi oluşturdu. Toplamda 200 bin TL’lik şirket alımı ve yatırım yapmayı planlayan Ödeal Capital’in radarında Türkiye’de faaliyet gösteren, Türk iş dünyasında özellikle mikro işletme ve KOBİ’lere yönelik çözümler sunan girişimler bulunuyor. 

Pandemiye Rağmen En Fazla İşlem Yeme İçme Sektöründen Geldi

Ağır pandemi koşullarına rağmen başarılı bir yılı geride bırakan Ödeal ile gerçekleştirilen işlemlere bakıldığında, lokanta, restoran, kafe ve pastanelerin başı çektiği görülüyor. Bunu, giyim, tekstil, tuhafiyeciler ile bilgisayar, bilişim ve web hizmeti verenler izliyor. En fazla işlem yapan il sıralamasında ise, İstanbul’un liderliğini, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip ediyor. Kullanıcıların en fazla işlemi hangi günler yaptığı sorusunun yanıtı ise, hafta sonu tatili ile paralellik gösteriyor. Ödeal’da işlemler en fazla Cuma ve Cumartesi günleri yapılıyor.

2021 yılı ile ilgili değerlendirmede bulunan Ödeal Kurucu Genel Müdürü Fevzi Güngör, “Yaşam tarzı ve buna bağlı olarak tüketim alışkanlıkları yeni bir forma evriliyor. Bu sadece pandemi ile ilgili bir durum değil, pandemiden önce de tüketicilerin dijitale olan ilgisi ölçülebilir şekilde artmıştı, ancak pandemi dönemi bu artışı hızlandırdı. Herkesin evlere kapandığı dönemde uzaktan çalışmanın mümkün olduğunu, sanal alışverişlerin güvenli ve rahat olduğunu gördüğümüz gibi, uzaktan ödeme yapma ve almanın da mümkün olduğunu gördük. İkinci yıla da taşınan eve kapanma ve sınırlı sosyallik tüketicilerin bu davranışları pekiştirmesine vesile oldu. Hayatın her alanında olduğu gibi, finansal alanda da dijitalleşme başrolü almış durumda” dedi. Ödeal’ın 2022 planlarından da bahseden Güngör “2022 yılına daha agresif büyüme hedefleriyle başlıyoruz. Bir taraftan ekibi büyütürken diğer taraftan yeniden yapılanmamızı tamamladık. Yeni ürün ve yeni kanallar ile işletmelerin daha kolay ödeme almalarını sağlamak üzere daha görünür ve kolay erişilir olmaya çalışacağız. Özellikle iki konu 2022’de pazarın dönüşmeye devam edeceğini bize gösteriyor. Bunlardan biri düzenleyici otoritenin kamunun ödeme hizmetine erişimini sağlamak üzere rekabetin düzenlenmesine yönelik yapacağı çalışmalar ve sektör paydaşlarının iş yerlerine mevzuata uygun ürünler sağlamasına yönelik uygulamaları olacağını düşünüyorum. İş birliği yapmakta olduğumuz bankalar iş yerlerinin yazar kasa pos ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazır durumdalar, yeni iş birliklerini yakın zamanda duyuruyor olacağız.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap