Petrol fiyatları OPEC, Çin ve Fed karmaşasında hareketsiz kalmayı tercih ediyor

 Petrol fiyatları OPEC, Çin ve Fed karmaşasında hareketsiz kalmayı tercih ediyor

Investing.com – Çin’in, beklenenden daha iyi gelen ekonomi verilerine ilişkin iyimserliğin, yaklaşan Fed toplantısı ve OPEC’in üretime ilişkin kararına ilişkin temkinlilikle dengelenmesiyle, petrol fiyatları Salı günü erken ticarette hareketsiz kaldı.

Hükümet verilerine göre Çin’in ticari faaliyeti, Ocak ayında beklenenden daha fazla büyüyerek ülke ekonomisinin, ayın başlarında COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından açıkça bir toparlanma yolunda olduğunu gösterdi.

Veriler, Çin ekonomisindeki toparlanmanın 2023 yılında ham petrol talebinin artmasına yardımcı olacağı düşüncesini destekledi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), kısa bir süre önce Çin’deki toparlanmaya bağlı olarak ham petrol talebinin 2023 yılında rekor seviyelere yükseleceğini tahmin etmişti.

Ancak bu hafta bir dizi merkez bankası toplantısı beklentisi ve kısa vadeli arz bolluğu korkuları, petrol fiyatlarındaki artışları sınırladı. Ham petrol piyasaları da Pazartesi gününden bu yana sert kayıplar yaşadı.

Brent petrol, %0,2 artışla 84,60 dolara yükselirken WTI 77,95 dolarda yatay seyretti.

Son verilerin, Rusya’nın petrol ihracatının Batı tarafından uygulanan son fiyat kısıtlamalarına rağmen artacağını göstermesiyle, her iki sözleşme de Pazartesi günü %2’nin üzerinde düştü. Pazartesi günkü kayıplar, petrol fiyatlarının Ocak ayında %1,6 ila %3,2 arasında bir kayıp yaşamasına neden oldu.

Yatırımcıların, Fed toplantısı öncesinde dolara yönelmesi nedeniyle dolardaki güç de ham petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı. ABD ekonomisindeki son direnç işaretlerinin, Fed’e faizleri yükseltmek için daha fazla alan sağlamasından dolayı merkez bankasının, para politikasına ilişkin görünümü yakından takip edilecek.

Piyasalar, yeni bir faiz artırımının yakın vadeli talebi daha da engelleyebileceği konusunda hâlâ temkinli. Fed’in, Çarşamba günü faizleri 25 baz puan (bps) artırması beklenirken Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) da bu hafta faizleri 50’şer baz puan artırabilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) Çarşamba günü gerçekleştireceği bakanlar toplantısı da odak noktasında. Kartelin, üretim oranlarını sabit tutması beklenirken aksi yöndeki herhangi bir hareket, petrol fiyatlarında dalgalanmaya neden olabilir.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap