Fed toplantısı öncesinde altın düşerken dolar yükselişte

 Fed toplantısı öncesinde altın düşerken dolar yükselişte

Investing.com – Altın fiyatları Salı günü gerileyerek bu hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde temkinliliğin devreye girmesiyle güçlenen doların baskısı altında kalırken daha geniş metal piyasaları da düşüşe geçti.

Sarı metal, bankanın faizleri 25 baz puan artırmasının beklendiği Çarşamba günkü İki günlük Fed toplantısının sonucu öncesinde, haftaya yavaş bir başlangıç yaptı.

Ancak ABD’den gelen son ekonomi verileri, merkez bankasının faiz oranlarını daha da yükseltmek için yeterli alana sahip olabileceğini gösterdiğinden, para politikasına ilişkin görünüm, ilgi odağında olacak olacak.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.922,10 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, 1.921,75 dolar civarında değişmedi.

Spot fiyat, vadeli işlem sözleşmesinin yaklaşan vadesi öncesinde vadeli işlem fiyatını geride bırakarak altına yönelik yakın vadeli talebin hâlâ güçlü olduğunu gösterdi.

ABD’den gelen daha zayıf enflasyon verilerinin, Fed’in 2023’te faizleri daha yavaş bir hızda artıracağı beklentilerini artırmasıyla, altın, 2022’nin sonları ve 2023’ün başlarında ciddi bir ralli yaptı.

Ancak enflasyonun hâlâ Fed’in yıllık hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında piyasalar, ABD borçlanma oranlarının nerede zirve yapacağı konusunda belirsizliğini koruyor. Fed ayrıca inatçı enflasyonun, faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Dolar bu hafta bir para birimi sepeti karşısında toparlanarak metal piyasaları üzerinde de bir miktar baskı oluşturdu.

Yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyon karışımının, bu yıl ekonomik büyüme üzerinde baskı yaratması ve büyük ekonomilerde resesyon riskini artırması bekleniyor. Altın da bu düşünceyle güvenli liman talebinden yararlandı.

Günün ilerleyen saatlerinde Euro Bölgesi’nden gelecek olan dördüncü çeyrek ekonomik büyüme verilerinin de resesyon ihtimaline daha fazla ışık tutması bekleniyor. Ancak Fed toplantısına yönelik beklenti, yatırımcıların güvenli liman olarak dolara kaymasına neden oldu.

Platin vadeli işlemleri 1.017,15 dolarda yatay seyrederken gümüş vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 23,668 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen dolar ve resesyon korkuları nedeniyle geriledi.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri, bir önceki seansta %1’in üzerinde düştükten sonra 4,1833 dolar civarında yatay seyretti.

Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun devrilmesinden sonra artan sivil huzursuzlukla karşı karşıya kalan dünyanın iki numaralı bakır üreticisi Peru’dan gelen arzda kesinti yaşanma ihtimali, kırmızı metal fiyatlarına pek destek olamadı.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap