Piyasa Teknik Analizi

 Piyasa Teknik Analizi

USD/TRY: Bugün piyasaların odak noktasında Fed’in faiz kararı olacak. Son vakitlerde yüksek enflasyon riski ile Fed tarafından sıkılaştırma istikametinde beklentiler hayli ağırlaşmıştı. Fed’in martta 50 baz puan faiz artırım sinyali verebileceği ve/veya bu sene dört faiz artışı olabileceği fiyatlanıyordu. Ayrıyeten, faiz artırımları ile birlikte bilanço küçültmesine de erken başlayabileceği spekülasyonları yapılıyordu. Bu toplantıda bu tarafta sinyallerin vermesi piyasalarda baskının sürmesiyle sonuçlanabilir. Fakat, üstteki üzere agresif sinyallerin gelmemesi durumunda yaşanan fiyatlamalar dikkate alındığında piyasalarda rahatlama görülebilir. Yurtiçi fiyatlamalarda tesiri daha yüksek oranda hissedilen Rusya- Ukrayna tansiyonu ile ilgili belirsizlik ise sürüyor. Bu husus ile ilgili haber akışı da yakından izlenecekken, Fed toplantısı ile oynaklık artabilir. Üstte belirtildiği agresif bir Fed piyasada ve Gelişmekte Olan Ülke para ünitelerinde baskı artabilir. Bu türlü bir durumda Dolar/TL’de 13,67 direnci test edilebilir. Ana direnç ise 13,82 civarında. Öbür yandan, daha az şahin bir Fed, piyasalarda rahatlamaya yol açabilir ve kur da 13,2650 düzeyine yanlışsız geri çekilebilir. Orta dayanak ise 13,35 düzeyinde. Fed’in FOMC Toplantısı TSİ 22’de, Fed Lideri Powell’ın konuşması TSİ 22.30’da takip edilecek.


EUR/USD: Dün Almanya’da ocak ayına ait IFO iş dünyası endeksi yatay seyretme beklentisine rağmen 94,8’den 95,7’ye yükseldi. Endeksin yükselişinde, endüstrideki arz kısıtlarının ve perakende kesimindeki teslimat darboğazlarının hafiflediğine yönelik gelen işaretler tesirli oldu. Ayrıyeten IMF, Global Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınladı. IMF bu raporunda ABD’deki büyüme görünümündeki yavaşlama ile global büyümedeki yavaşlamaya dikkat çekti. Omicron varyantının büyüme üzerinde yarattığı aksiliklerin altı çizdi. Bugün ise ABD tarafında, piyasaların odak noktasında Fed’in saat 22’deki para siyaseti toplantısı var. Toplantıda faizlerin ne vakit ve ne ölçekte artacağına ait sinyaller ve bilançonun küçültülmesine ait ayrıntılar değerli olacak. Dün 1,1305 düzeyinde kapatan paritede teknik düzeylere bakıldığında; aşağıda 1,1260 – 1,1235 ve 1,1185 sıralı dayanaklar izlenebilir. Üstte ise 1,1340 – 1,1380 ve 1,1425 sıralı direnç pozisyonunda.

XAU/USD:  Fed toplantısı beklenirken değerli madende oynaklığın bir ölçü arttığı gözleniyor. Bu akşam Fed toplantısında agresif telaffuzlar (martta 50 baz puan artırım sinyali, erken bir bilanço daralması işaretleri vs) gelmedikçe bedelli maden enflasyonist ortamdan dayanak bulmaya devam edebilir. Bunun yanı sıra  Rusya – Ukrayna ortasındaki tansiyonun getirdiği belirsizlikler de Ons Altın için destekleyici. Bu kapsamda, daha az şahin bir Fed durumunda bedelli maden 1.870 direncini kırmak isteyebilir ki bu düzeyin kırılması durumunda 1.900 gündeme gelebilir. Öbür yandan, mümkün düşüşlerde 1.830 değerli gözükmekte. Bu düzeyin altına sarkma yaşanması durumunda 1.805 düzeyine kadar geri çekilme yaşanabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap