Sarnıç Toplum Merkezi yola çıkıyor

 Sarnıç Toplum Merkezi yola çıkıyor

Gaziemir Belediyesi, yurttaşların çok taraflı gelişimine katkı koymak, dayanışmanın yerelden başlayarak güçlenmesini sağlamak emeliyle Toplum Merkezi projesini yaşama geçiriyor.

Toplumsal projeleriyle hayatın her evresinde yurttaşların yanında yer alan Gaziemir Belediyesi, yeni bir projeye imza atıyor. Belediye, toplumun demografik, ekonomik ve toplumsal nedenlerle ortaya çıkan karşılanmamış ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu toplumsal sıkıntılara tahlil üretmek hedefiyle Sarnıç Toplum Merkezi’ni hayata geçiriyor.

Toplumsal hizmet uzmanları, psikologlar ve çocuk gelişim uzmanlarının misyon yapacağı; engelli ve çocuklar başta olmak üzere toplumun her bölümüne hizmet sunulacak merkezde verilecek hizmetlerle, toplumsal değişimin yaşanması sağlanacak. Toplumsal hizmetlerin verileceği merkezde, eğitimler ve toplumsal aktiviteler de düzenlenecek.

Danışmanlık ve rehberlik hizmetleri
Toplumun her kesiti için hizmetlerin sunulacağı merkezde, aileye ve bayana yönelik gözetici önleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulacak. Özel hizmetlerle, dezavantajlı yurttaşların meseleleriyle baş etmeleri ve hayatın her etabında daha fazla yer almaları sağlanacak.
Merkezde, süratli toplumsal değişim, kentleşme ve göçün yarattığı meselelerin tahlili ve yurttaşların bu sürece rahat bir biçimde ahenk sağlamalarını destekleyici hizmetler verilecek. Bu hizmetlerle bireylerin, kümelerin ve ailelerin problemlerle baş edebilmeleri ve iştirakçi, üretken ve kendine kâfi hale gelmelerine katkı koyulacak.

Eğitimler ve kültürel faaliyetler
Merkezde verilecek eğitimlerle, düzenlenecek toplumsal ve kültürel faaliyetlerle, sosyo-ekonomik taraftan dezavantajlı olan bireylerin eğitim düzeylerinin ve kültürel gelişimlerinin artması sağlanacak. Sınıf farklılıklarının yol açtığı problemleri aşmak üzere verilecek hizmetlerle, yurttaşların kültürel gelişimlerine katkı sağlanacak.
Merkezde misyon yapan takımlar tertipli olarak saha taraması yaparak yurttaşların sıkıntılarını tespit edecek, bu problemlere karşı tahliller üretecek. Mesken ziyaretleri yapacak gruplar, elde ettikleri datalar ışığında toplumun gereksinimlerini belirleyecek ve kentin gereksinimlerine ait toplumsal projeler geliştirecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap