Büyükşehir, Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu

 Büyükşehir, Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu

Büyükşehir, İzmit Çınarlı Camii’nin bahçesine, vatandaşların ibadet ederken olumsuz hava kaidelerinden etkilenmemesi için açılır kapanır pergola sistemi kurdu

Cami cemaati Lider Büyükakın’a teşekkür etti;

Büyükşehir, Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri olma özelliğini taşıyan ve Baç Çınarlı Camii olarak bilinen tarihi Urgancı Ahmet Çelebi Camii’nin bahçesine, bilhassa cuma ve cenaze namazlarında vatandaşların kar ve yağmur ile çok sıcaklardan etkilenmemesi için taşınabilir (tekerlekli), otomatik açılır kapanır pergola (gölgelik) sistemi kurdu. Büyükşehir, kırsal mahalleler başta olmak üzere, vatandaşların ortak kullanım alanı mescitlerin bakım ve tamir çalışmalarını sürdürüyor, eksiklerini ve materyal gereksinimlerini imkanlar çerçevesinde gidererek, hoş bir görünüme kavuşturuyor.

VATANDAŞLAR RAHATÇA İBADETLERİNİ YAPABİLECEK

Bu kapsamda, 2017 yılında hasarlı olduğu için yıkılan ve tarihi dokusu korunarak tekrar inşa edilerek ibadete açılan İzmit ilçesindeki Çınarlı Camii’ne, cemaatin ve cami derneğinin talebi üzerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan açılır kapanır pergola sistemi, kullanılmaya başlandı.

Talep üzerine, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü takımlarınca mescitte yapılan keşif çalışmasının akabinde, bilhassa cuma ve cenaze namazlarında vatandaşların kar ve yağmur ile çok sıcaklardan olumsuz etkilenmemesi emeliyle caminin tarihi estetiğine ve dokusuna uygun, açılır kapanır pergola (gölgelik) sistemi kuruldu.

GECE AYDINLATMA SİSTEMİ

Caminin bahçesine konulan her biri 5,5 metre uzunluğundaki taşınabilir, rüzgara güçlü, motorlu, çift istikametli açılır 2 adet pergola sistemi, aydınlatma sistemiyle tarihi mescide farklı bir hava ve hoşluk kattı. Açıldığında caminin bahçesinin 66 metrekarelik alanını kaplayan sistem sayesinde vatandaşlar, olumsuz hava kaidelerinden etkilenmeden namazlarını eda edebilecek. Cami cemaati, değerli bir eksiği tamamladığı için Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Öte yandan, Çınarlı Camii’nin eksik olan sundurması, cami cemaatinin isteği üzerine, Lider Büyükakın’ın talimatıyla, daha evvel Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmıştı. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığınca, caminin tarihi dokusuna uygun ahşap materyal kullanılarak tasarlanan, krom kaplama kubbeli sundurma, cami cemaatinin de beğenisini toplamıştı.

“CAMİMİZİN DEĞERLİ BİR EKSİĞİ GİDERİLDİ”

Çınarlı Camii Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Lider Yardımcısı İsmail Kaplan, takviyesinden ötürü Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Caminin, 1938 ve 1967’de iki kez yangın geçirdiğini belirten Kaplan, “Zamanla hasarlı hale gelen caminin yıkılıp yine yapılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne müracaatta bulunduk. Sağ olsunlar, bize yardımcı oldular. Çok hoş bir cami kazandırdılar. Camimiz, merkezi bir yerde olduğu için kalabalık bir cemaatimiz var. Camimizde birebir anda 1350 kişi ibadet edebiliyor. Camimizin bahçesine, cemaatimizin yağmurlu, karlı ve güneşli havalarda korunması için neler yapılabilir diye düşündük. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tente temin edilmesi için talepte bulunduk. Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğünden teknik gruplar geldi, burada incelemede bulundu.” diye konuştu.

“CAMİMİZİN TARİHİ DOKUSUNA UYGUN ŞAHANE BİR HİZMET”

Yapılan keşif sonucunda, Büyükşehir Belediyesi’nin, caminin tarihi yapısına ve dokusuna uygun bir sistem kazandırdığını vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti: “Tentelerimiz taşınabilir, kumandalı ve düğmeye bastığımızda tıpkı anda açılıyor. Tek tek de açılabiliyor. Çok hoş oldu. Cemaatimiz çok beğendi. Tahir Liderimiz, cemaatimizin takdirini kazandı. Sistemin ışıklandırması var. Akşamları, aydınlatmalar sayesinde çok hoş, şahane bir manzara oluşturuyor. Cemaatimizin, bilhassa cuma ve cenaze namazlarında yağıştan ve güneşten korunması için çok değerli bir eksiği eksik giderilmiş oldu Tahir Büyükakın Liderimiz bize çok hoş bir eser bıraktı. Cami derneği ve cemaati ismine kendisine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Allah ondan razı olsun.”

“DAHA EVVEL SUNDURMA YAPILDI”

Dernek lider yardımcısı İsmail Kaplan, daha evvel Büyükşehir Belediyesince, musalla taşının olduğu yere ahşaptan, üzerinden krom kaplama kubbesi bulunan sundurma yapıldığını da anımsatarak, “Başkanımızın talimatıyla Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından tarihi dokuya uygun hoş bir sundurma yapıldığı için, ayrıyeten teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı. Cami cemaatinden 65 yaşındaki Hasan Özgen de çocukluğundan beri mescide gidip geldiğini lisana getirerek, “Büyükşehir Belediyemizin mescidimize yapmış olduğu takviyelerinden ötürü çok mutluyuz. İzmit’in en hoş mescidine yakışan bir hizmet oldu. Tahir Liderimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap