Telekom operatörlerinden sarsıntıya yönelik açıklama

 Telekom operatörlerinden sarsıntıya yönelik açıklama

Dernekten yapılan açıklamada, Türkiye’yi derin ıstıraba boğan Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen sarsıntılar sebebiyle güç sınırlarında ve baz istasyonlarında oluşan hasarın irtibat süreçlerini etkilediği belirtildi.

Güvenlik önlemleri kapsamında ve güç çizgilerinde oluşan hasar nedeniyle dağıtım şirketlerince bölgeye elektrik verilememesi sebebiyle irtibat için gerekli gücün jeneratörlerle sağlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üye operatörlerimiz Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone irtibatın sürmesi ismine tüm takımlarıyla, AFAD ve ilgili bakanlıklarımızla koordineli bir formda sarsıntı bölgesinde saha çalışmalarını sürdürmektedir. Güç iletimi konusundaki tamir çalışmaları devam ederken, bölgeye sevk edilen taşınabilir baz istasyonlarıyla bağlantı sağlanmaktadır. Sarsıntıdan etkilenen ve hasar gören baz istasyonlarının tamiratına ise devam edilmektedir.

Depremden etkilenen tüm vilayetlerde alınan tedbirler ve aksiyonlarla bölgede sabit ve taşınabilir altyapılar üzerinden bağlantı sağlanmaya devam edilmektedir. Ek olarak, tüm kullanıcılara ses/data paketleri tanımlanmakta, borçlu sınırlar tekrar kullanıma açılmakta, tüm Wi-Fi internet noktaları ve ankesörlü telefonlar fiyatsız kullanılabilmekte, taşınabilir şarj aygıtı (powerbank) dayanağı de bulunmaktadır. Sarsıntı bölgesinde irtibat muhtaçlıklarının karşılanabilmesi için vatandaşlarımızın yanındayız.”

“Haberleşmeler SMS ve internet tabanlı iletileşme yazılımları üzerinden yapılmalıdır”

Açıklamada, operatörlerin tüm takımlarıyla bölgede yardım uyum sürecine faal olarak iştirak sağladığı bildirilerek, zelzele bölgesinde bağlantının sağlıklı biçimde devam edebilmesi için, “Yüksek trafik oluşumunu engellemek için telefonlar yalnızca acil aramalar için kullanılmalıdır. Haberleşmeler kısa ileti servisi (SMS) ve internet tabanlı iletileşme yazılımları üzerinden yapılmalıdır.” davetinde bulunuldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap